Ознака: Венеција
Балкан 21.04.23 | 16:41

На грчки брод во Венеција откриени 850 килограми кокаин

Италијанските власти откриле 850 килограми кокаин, скриени на товарен брод во близина на Венеција. Според грчките медиуми, станува збор за брод во сопственост на грчка...

Свет 28.02.23 | 12:09

Венеција, Валенсија и Барселона ќе воведат нови туристички даноци во 2023

Венеција, Валенсија и Барселона ќе воведат нови туристички даноци во 2023 година, потег за кој некои туристички организации предупредуваат дека може да и наштети на туристичката...

Патувања 22.02.23 | 13:18

Ужасни призори од Венеција: Морето се повлече, гондолите стојат, каналите пресушија…

Сувото зимско време кое трае неколку недели предизвика загриженост дека Италија е во опасност од уште една суша по минатата пролет кога состојбата беше алармантна....

Калеидоскоп 23.10.22 | 19:56

Двајца туристи украле гондола во Венеција, но не знаеле како да ја веслаат

Двајца француски државјани се обвинети дека украле гондола од станицата Академија, покрај истоимениот мост, за да се прошетаат по Канал Гранде. Сопственикот на гондолата...

Филм 11.09.22 | 16:39

Прогласени победниците во Венеција

Синоќа заврши 79-от Меѓународен филмски фестивал во Венеција, а за најдобар филм е прогласен документарниот филм на Лаура Поитрас „Сета убавина и крвопролевање“… Документарецот...

Филм 09.09.22 | 18:48

Филмот „Русокоса“ доби 14-минутен аплауз во Венеција

Новиот филм за животот на легендарната Мерилин Монро, „Русокоса“ (Blonde), со кубанската актерка Ана де Армас, премиерно беше прикажан на Филмскиот фестивал во Венеција. А,...

Култура 01.09.22 | 15:07

Гламур на свеченото отворање на 79. издание на Филмскиот фестивал во Венеција

Гламурот се врати на свеченото отворање на 79-от Филмски фестивал во Венеција, а првпат по 2019 година филмските ѕвезди прошетаа слободно по црвениот тепих по ограничувањата...

Култура 31.08.22 | 09:08

„Најсреќниот човек на светот“ на Теона Стругар Митевска премиерно на 2 септември на Фестивалот во Венеција

„Најсреќниот човек на светот“ на Теона Стругар Митевска во петок ја има светската премиера на Филмскиот фестивал во Венеција. По две децении, ова е прво учество на...

Свет 19.08.22 | 09:59

Туристи сурфале низ Венеција, останаа без даските и се протерани од градот

Јавноста и надлежните лица во Венеција се шокирани откако туристи неодговорно сурфале по водните канали на градот, вандализирале имоти и позирале полуголи. Сурферите...

Филм 31.07.22 | 10:43

Светска филмска елита доаѓа во Венеција: Во конкуренција е филмот на Џафар Панахи, кој треба да одлежи шестгодишна затворска казна за „пропаганда против режимот“ во Иран

Од актерите, потврдено е присуството на Пенелопе Круз и Кејт Бланшет, а од режисерите, Дарен Аронофски, Алехандро Инариту и Лука Гвадањино. Овогодинешниот 79. филмски...

Филм 02.06.22 | 10:06

Златен лав за животно дело за Катрин Денев во Венеција

Филмскиот фестивал во Венеција годинава Златниот лав за животно дело го додели на иконата на францускиот филм Катрин Денев. Долгогодишната врска на Денев со  фестивалот...

Филм 04.05.22 | 14:57

Венеција ќе му оддаде почит сo Златен лав за животно дело на американскиот режисер и сценарист Пол Шрeдер

Филмскиот фестивал во Венеција ќе му оддаде почит сo Златен лав за животно дело на американскиот режисер и сценарист Пол Шрeдер, клучна фигура на новaтa холивудски кинематографија....

Филм 20.01.22 | 11:14

Малкович не го примиле во луксузниот хотел „Даниели“ во Венеција, немал „супер грин пас“

Поради новите одредби на италијанската Влада поврзани со правилата на заштита од коронавирусот, кој беснее во Италија, дополнителното заострување на мерките вклучува...