Ознака: Венеција
Филм 17.06.19 | 11:06

„Златен лав“ за животно дело во Венеција за Педро Алмодовар

Шпанскиот оскаровец, сценаристот, режисер и продуцент Педро Алмодовар ќе добие Златен лав за животно дело на Филмскиот фестивал во Венеција. Одлуката за наградата ја...

Свет 03.06.19 | 09:27

Видео од несреќата во Венеција: Луѓе трчаа на сите страни, има повредени

Четири лица се полесно повредени од кои две се префрлени во болница, во вчерашната несреќа при судар на крузер и туристички брод во Венеција. Меѓународната бродска компанија...

Свет 02.06.19 | 12:33

Крузер и туристички брод се судрија во Венеција, четворица повредени

Четири лица се полесно повредени денеска при судар на крузер и туристички брод во Венеција, јавија италијанските медиуми. This occurred at 09:00 this morning in Venice, another reason if it was needed...

Култура 10.05.19 | 17:10

Отворен македонскиот павилјон на годинашното Биенале во Венеција

Во рамките на 58-та една од најзначајните меѓународни манифестации за визуелни уметности, Биеналето во Венеција, беше отворен и македонскиот павилјон со проектот Субверзија...

Култура 29.01.19 | 09:51

„Субверзија во црвено“ на Нада Прља е македонски претставник во Венеција

Проектот на Музејот на современата уметност „Субверзија во црвено“ од авторката Нада Прља ќе биде македонскиот национален претставник на 58. Интернационална ликовна...

Свет 03.01.19 | 11:03

Билет од 2,5 од 10 евра за влез во Венеција

Венециските локални власти ќе наплаќаат од 2,5 од 10 евра за влез во историскиот центар на градот, со што ќе се ограничи бројот на туристи кои честопати и го пренатрупуваат...

Свет 01.01.19 | 22:30

Во Венеција на туристите ќе им се наплатуваат влезници

Влезниците за туристите ќе чинат од 2,50 до 10 евра дневно во зависност од времето на посетата. Целта е да се намали бројот на туристите , кои го гушат градот , како и да се...