Ознака: Венеција
Филм 02.06.22 | 10:06

Златен лав за животно дело за Катрин Денев во Венеција

Филмскиот фестивал во Венеција годинава Златниот лав за животно дело го додели на иконата на францускиот филм Катрин Денев. Долгогодишната врска на Денев со  фестивалот...

Филм 04.05.22 | 14:57

Венеција ќе му оддаде почит сo Златен лав за животно дело на американскиот режисер и сценарист Пол Шрeдер

Филмскиот фестивал во Венеција ќе му оддаде почит сo Златен лав за животно дело на американскиот режисер и сценарист Пол Шрeдер, клучна фигура на новaтa холивудски кинематографија....

Филм 20.01.22 | 11:14

Малкович не го примиле во луксузниот хотел „Даниели“ во Венеција, немал „супер грин пас“

Поради новите одредби на италијанската Влада поврзани со правилата на заштита од коронавирусот, кој беснее во Италија, дополнителното заострување на мерките вклучува...

Култура 06.09.21 | 13:12

„Вера сонува за морето“ на Красниќи со светска премиера на Фестивалот во Венеција

Првиот долгометражен филм на Калтрина Красниќи снимен со поддршка од Агенцијата за филм ќе ја има својата светска премиера на Интернационалниот фестивал во Венеција...

Свет 23.07.21 | 08:36

Венеција избегна да се најде на списокот на загрозено светско наследство

Венеција во четвртокот за малку избегна да се најде на списокот на загрозено светско наследство, како што беше предложено од УНЕСКО, непосредно пред одлуката на владата...

Свет 13.07.21 | 22:03

Италија им забрани на крузерите да пловат низ Венеција

Италијанската Влада им забрани денеска на крузерите да пловат низ Венеција, изјави министерот за култура Дарио Франческини, додавајќи дека ова е „историски ден“. Министерот...

Свет 06.06.21 | 15:37

Неколку стотици луѓе во Венеција протестираа против враќањето на големите бродови

Првиот крузер од почетокот на пандемијата на корона вирусот тргна на крстарење од Венеција и помина низ „срцето на градот“, а на копно и на море неколку стотици луѓе...

Култура 02.09.20 | 11:16

Почнува филмскиот Фестивал во Венеција со намалена програма, гледачите во салите ќе носат маски

Во Венеција денеска почнува 77-то издание на Меѓународниот филмски фестивал – „Мостра“, сепак, во сенка на епидемијата на коронавирус. Програмата е намалена, а мерките...

Свет 18.03.20 | 00:42

Венеција пред и по вирусот: Короната донесе бистри води и чист воздух

Водата во Венеција никогаш не била почиста, за првпат гледаме риби, коментираат жителите на Венеција, кои споделија фотографии и видеа на социјалните мрежи, на кои може...

Калеидоскоп 17.03.20 | 12:58

Kaрантинот и отсуство на сообраќај ги направи каналите во Венеција кристално чисти

Каналите на Венеција станаа кристално чисти благодарение на отсуството на туристи и многу намалениот сообраќај, како резултат на карантинските мерки на Италија за...

Свет 23.02.20 | 15:25

Коронавирусот ги откажа последните два дена од Венецијанскиот карневал

Последните два дена од Венецијанскиот карневал, кој привлече туристи од целиот свет, се откажани проади коронавирусот, изјави гувернерот на тој регион, Венето Лука...

Калеидоскоп 10.02.20 | 09:19

„Игра, љубов, лудории“-почна карневалот во Венеција

Прочуениот Карневал во Венеција, денеска е отворен со темата „игра, љубов и лудории”, само неколку месеци по катастрофалните поплави што го погодија овој италијански...

Култура 17.12.19 | 09:40

Одбележување на 25 години од премиерата на филмот „Пред дождот“ на Милчо Манчевски

Кинотеката на Македонија и Македонската академија на науките и уметностите со поддршка на Вардар филм ја одбележуваат 25-годишнината од премиерата на ПРЕД ДОЖДОТ –...

Свет 18.11.19 | 11:36

Нови детали за состојбата во Венеција

Венеција се враќа во нормала, откако поради плимата беше поплавена трипати во една седмица. Според метеоролошките прогнози нивото на водата се спушта, а денеска повторно...

Свет 17.11.19 | 21:39

Венеција денеска

Венеција денеска се соочува со нова висока плима од 160 сантиметри. Повторно е затворен плоштадот „Свети Марко“. Локалните власти најавија дека следува уште еден тежок...

Свет 17.11.19 | 13:30

Уште еден тежок ден за Венеција – дождот не престанува да паѓа во дел од Италија

Во неколку италијански градови на сила е висок степен на подготвеност по обилните додови ноќеска, вклучувајќи ја и Венеција, каде што жителите и туристите се подготвуваат...

Свет 16.11.19 | 21:21

Ова се причините поради кои Венеција тоне сè повеќе

Тешките поплави во Венеција забележаа рекорден раст на нивото на морето се до 187 сантиметри. Со ова историскиот и туристичкиот бисер ја надмина страшната плима од 1966...

Калеидоскоп 15.11.19 | 13:34

Маж плива на плоштадот Свети Марко во Венеција

По обилните дождови во Венеција се формираше еден вид базен со вода на плоштадот Свети Марко, а камерите забележаа како плива еден човек во водата. Инаку, нивото на водата...

Свет 15.11.19 | 12:11

По поплавите во Венеција, нивото на водата повторно расте

Нивото на водата во Венеција повторно расте, три дена по најголемото забележано ниво на поплави во последните 50 години. Се предвидува нивото на водата денеска да се...

Свет 14.11.19 | 16:48

Двајца загинати, огромни штети: Венеција ја погоди најголемата поплава во последните 50 години

Италија е подготвена да прогласи вонредна состојба во Венеција откако висината на брановите достигна 1,87 метри, поплавувајќи ја историската базилика и прекинувајќи...