Ознака: Венеција
Балкан 09.12.23 | 09:00

Еден од загинатите во несреќата во мај во сообраќајка го загубил братот

Три лица загинаа кога со возило „бмв“ удриле во заштитна ограда, по што паднале во река во несреќа во италијанскиот град Португаро, во близина на Венеција. Како што...

Свет 08.12.23 | 11:48

Гондола во Венеција се преврте поради туристи кои не сакале да седнат и да престанат да прават селфи

Група туристи падналe во канал во Венеција кога гондолата со која се возеле се превртела затоа што не ги послушале наредбите да престанат да прават селфи и да седнат. Во...

Патувања 23.11.23 | 22:51

Венеција воведува такса за „влез“ од април, а ќе важи за овие датуми

Градското собрание на Венеција денеска соопшти дека за 29 дена во 2024 година, поради масовен туризам, ќе применува целосно нова такса од пет евра за туристите кои доаѓаат...

Балкан 16.10.23 | 12:36

На едно дете му ја расекле главата со шише: Албанци нападнале српски ученици во Венеција

Група Албанци синоќа нападнале српски ученици кои престојувале на ексурзија во Венеција, а меѓу нападнатите ученици има и потешко повредени, пишуваат српските медиуми. Како...

Свет 12.10.23 | 12:40

Три лица под истрага за страшната автобуска несреќа кај Венеција

Венецијанското обвинителство стави три лица под истрага за минатонеделната автобуска несреќа во градската област Местре, во која загинаа 21 лице, меѓу кои и еден хрватски...

Свет 12.10.23 | 11:28

За несреќата во Венеција тројца осомничени за повеќекратно убиство, убиство на пат

Обвинителството во Венеција подигна истрага за три лица за минатонеделната автобуска несреќа во градот Местре, во која загинаа 21 лице, објави денеска локалниот весник...

Свет 04.10.23 | 08:04

Најмалку 21 загинат откако автобус излета од надвозник кај Венеција

Украинци, Германци и Французи се меѓу жртвите на автобусот што синоќа излета од надвозник во северна Италија и се запали, соопштија локалните власти. Најмалку 21 лице...

Филм 10.09.23 | 11:53

Комедијата „Poor Things“ освои „Златен лав“ на Филмскиот фестивал во Венеција

Комедијата „Poor Things“ на грчкиот режисер Јоргос Лентимос, освои „Златен лав“ на годинашниот Венецијански филмски фестивал, кој заврши синоќа. Покрај Ема Стоун, која...

Филм 08.09.23 | 21:44

Одлични критики и стоечки овации за „Домаќинство за почетници“ на Горан Столевски во Венеција

„Нов триумф на Горан Столевски со приказната за маргинализирани луѓе” – вака реномираното британско филмско списание Screen Daily ја започнува својата критика за најновото...

Филм 08.09.23 | 21:04

„Домаќинство за почетници“ ја доби 17. Queer Lion награда на фестивалот во Венеција и специјално признание за социјално ангажиран филм од Fondazione Fai Persona Lavoro Ambiente

„Домаќинство за почетници“ во режија и по сценарио на Горан Столевски ја доби 17. Queer Lion награда во рамките на 80. издание на филмскиот фестивал во Венеција. Филмот во...

Култура 06.09.23 | 11:02

Светска премиера на „Домаќинство за почетници“ на Горан Столевски и „21 ден до крајот на светот“ на Теона Стругар Митевска денеска во Венеција

Новиот филм на Горан Столевски, „Домаќинство за почетници“ својата светска премиера денес ќе ја има на Филмскиот фестивал во Венеција, како дел од програмата „Хоризонти“...

Филм 05.09.23 | 10:57

Драмата за животот на легендарниот композитор Леонард Бернштајн предизвика седумминутни овации на светската премиера во театарот Сала Гранде

Пет години откако „Ѕвездата е родена“ дебитираше на Лидо, на пат до седум номинации за Оскар, „Маестро“ – долгоочекуваниот втор филм на Бредли Купер како режисер...

Филм 05.09.23 | 10:37

Првиот израелско-ирански филм прикажан во Венеција

Првиот филм во режија на Иранка и Израелец беше прикажан на филмскиот фестивал во Венеција, а е резултат на соработката на филмаџии од заколнати непријателски земји. Филмот...

Филм 04.09.23 | 21:21

Присила Присли дојде на прес-конференцијата за филмот „Присила“ во Венеција; Мислам дека Софија Копола заврши неверојатна работа

Еден од најочекуваните филмови на годинешниот филмски фестивал во Венеција е Присила, последниот на Софија Копола за врската помеѓу Присила Присли (Кејли Спени) и рокенрол...

Естрада 04.09.23 | 10:47

Канје и сопругата добија доживотна забрана од Италијанците

Канје Вест и неговата нова сопруга Бјанка Ценсори добија доживотна забрана да изнајмуваат чамци во каналите во Венеција по минатонеделниот скандал, кога беа забележани...

Култура 04.09.23 | 10:28

Гордост и чест ми е што сум препознаена како авторка која има моќно влијание во своите филмови во светот, вели режисерката Тамара Котевска која одржа говор на Фестивалот во Венеција

Гордост и чест ми е што толку млада сум препознаена како авторка кој има моќно влијание со своите филмови во светот. Тоа само ми дава мотив да продолжам во иста насока”,...

Култура 30.08.23 | 11:41

Премиера на „Домаќинство за почетници“ на Горан Столевски на филмскиот фестивал во Венеција

80-тиот меѓународен филмски фестивал во Венеција, организиран од Ла Биенале ди Венеција, ќе се одржи во Венеција Лидо од денеска до 9 септември. Одбележувајќи ја својата...

Филм 29.08.23 | 10:40

Мадс Микелсен, Присила Присли, Софија Копола, Вуди Ален….Холивудските ѕвезди доаѓаат на Фестивалот во Венеција

И покрај штрајкот на филмските работници во Холивуд, што трае веќе месец и половина, Филмскиот фестивал во Венеција нема да остане без американските ѕвезди. Најстариот...

Филм 08.08.23 | 10:29

„Cartier Glory“ за Вес Андерсон на јубилејното 80. издание на Фестивалот во Венеција

Вес Андерсон ќе биде одликуван на 80-тиот филмски фестивал во Венеција, кој ќе се одржи од 30 август до 9 септември. Американскиот режисер ќе ја добие наградата Cartier Glory...

Свет 01.08.23 | 19:00

УНЕСКО бара Венеција да се додаде на листата на загрозено светско наследство

Организацијата на Обединетите нации за образование, наука и култура (УНЕСКО) препорача Венеција да биде додадена на листата на загрозено светско наследство, јавува...