Пет години откако „Ѕвездата е родена“ дебитираше на Лидо, на пат до седум номинации за Оскар, „Маестро“ – долгоочекуваниот втор филм на Бредли Купер како режисер – прикажан на филмскиот фестивал во Венеција доби воодушевувачки аплауз. Драмата за животот на легендарниот сценски композитор Леонард Бернштајн предизвика седумминутни овации на нејзината светска премиера во театарот Сала Гранде во саботата навечер.

Купер, кој го игра Бернштајн во филмот на Нетфликс (со помош на протетика за нос) и неговата колешка Кери Малиган не присуствуваа на гала црвениот килим поради штрајкот на SAG-AFTRA. Но, трите деца на Бернштајн – Џејми Бернштајн, Александар Бернштајн и Нина Марија Фелисија Бернштајн – ја примија наклонетоста на публиката, плачејќи штом се запалија светлата. И тогаш тие уживаа во радоста на животот на нивниот татко. Како што заслугите се свртеа кон музиката на Бернштајн, тие почнаа да мавтаат со рацете како диригенти, да танцуваат и да слават.

Мала група директори на Нетфликс патуваа во Венеција, вклучително и Скот Стубер, претседател на филмскиот оддел на студиото за стриминг. Веројатно е дека „Маестро“ ќе биде големиот кандидат на Нетфликс за Оскар оваа година, бидејќи Купер ќе се натпреварува во четири категории – режисер, актер, продуцент и сценарио – додека Малиган сака да добие номинација за најдобра актерка за улогата на сопругата на Бернштајн, актерката Фелисија Монтеалегре.

„Маестро“ се фокусира на  некои од најпознатите животни моменти на Бернштајн, како што е компонирањето на „Западна приказна“, во корист на фокусирање на неговиот однос со Монтеалегре. Во споредната актерска екипа се Мет Бомер (како љубовницата на Бернштајн), Маја Хок (како ќерката на Бернштајн Џејми) и Сара Силверман (како Ширли сестрата на Бернштајн). Купер го напиша сценариото заедно со Џош Сингер. Филмот беше премиерно прикажан во конкуренција во Венеција заедно со два други оригинали на Нетфликс: „Убиецот“ на Дејвид Финчер и „Ел Конде“ на Пабло Ларен.

Упатувајќи се кон Венеција, голем дел од вревата околу „Маестро“ беше насочена кон одлуката на Купер да носи голем протетски нос за да го игра Бернштајн. Купер работеше со шминкерот Казу Хиро, добитник на Оскар („Како Гринч го украде Божиќ“, „Најмрачниот час“) за да го создаде контроверзниот реквизит, за кој некои луѓе на социјалните мрежи тврдат дека е антисемитски. Хиро се осврна на реакцијата за време на прес-конференцијата на филмот претходно денес.

„Не очекував тоа да се случи“, рече Хиро. „Жал ми е што ги повредив чувствата на некои луѓе“. Тој продолжи да објасни: „Мојата цел беше и целта на Бредли беше да го прикаже Лени што е можно поавтентично. Лени имаше навистина иконски изглед што сите го знаат – има толку многу слики бидејќи и тој е фотогеничен – толку голема личност и исто така инспирираше толку многу луѓе. Затоа сакавме да го почитуваме и изгледот, внатре. Затоа направивме неколку различни тестови и поминавме низ многу одлуки и тоа беше исходот во филмот“.

„Тоа е само толку досадно одвлекување на вниманието“, изјави Џејми Бернштајн за Vanity Fair пред премиерата во Венеција за реакциите. „Луѓето кои чекаа да се налутат поради нешто, само чекаа да се нафрлат“.

Во претходното интервју за Variety, Купер откри дека Стивен Спилберг првично бил приврзан да режира биографска драма на Бернштајн и го регрутирал Купер да глуми во неа. Купер во тоа време доаѓаше од „A Star Is Born“ и повеќе беше заинтересиран да пишува и режира филмови отколку да глуми за некој друг, дури и за Спилберг.

„Му реков на Спилберг: „Секогаш имав чувство дека можам да глумам диригент, но дали можам да го истражам материјалот и да видам дали можам да го напишам и да го режирам? Дали би ми дозволиле да го сторам тоа?“, рече Купер. „Стивен има многу интереси – тој само ќе избере една работа, а сите други работи ќе бидат на чекање. Мислам дека знаеше дека нема да го снима тој филм некое време. Тој беше доволно љубезен да ми го предаде“. (Спилберг е продуцент на „Маестро“).

Нетфликс често го користи Венецијанскиот филмски фестивал за да ги лансира своите најголеми кандидати за Оскар. „Рома“ го освои Златниот лав на фестивалот во 2018 година, пред да добие 10 номинации за Оскар и три победи, вклучувајќи го и најдобриот режисер за Алфонсо Куарон. „Приказна за брак“ на стримерот започна во Венеција во 2019 година, додека „Моќта на кучето“ и ја донесе на Џејн Кемпион наградата за најдобра режија во 2021 година. И двата филма продолжија со номинациите за Оскар за најдобар филм.

„Маестро“ ќе се емитува на Нетфликс почнувајќи од 20 декември.

 Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.