Првиот филм во режија на Иранка и Израелец беше прикажан на филмскиот фестивал во Венеција, а е резултат на соработката на филмаџии од заколнати непријателски земји.

Филмот ја раскажува приказната за борбата на иранската атлетичарка Лејла и нејзината тренерка Мерјам, кои одбиваат да го послушаат указот на својата земја и да се повлечат од светското првенство во џудо за да не мора да се натпреварува со израелска противничка.

„На училиште научив дека Израел не постои“, рече Захра Амир Ебрахим, корежисер на филмот, која исто така ја игра улогата на тренераката. „Значи, не смееме да работиме заедно или да се дружиме или да се натпреваруваме против имагинарен противник“, рече таа.

Родена во Техеран, Ебрахим живее во егзил во Франција и затоа има слобода да снима филм кој има „и политичка димензија“.

Наградена за најдобра актерка во Кан 2022 година во трилерот на Али Абаси, кој следи сериски убиец на проститутки во свет град Иран, Иранката истакнува дека во нејзината земја филмските работници не смеат да ја кажат целата вистина.

„Тие можат да започнат некои теми, но можат да откријат само половина од вистината“, рече таа за Иран, каде познати режисери како Џафар Панахи и Мохамад Расулоф се затворени под обвинение за ширење пропаганда.

Корежисерот на филмот Гуи Натив (режисер на филмот „Кожа“ во 2018 година) прави паралела меѓу Иран и Израел, бидејќи „за чудо, сега се случува некаква револуција во Израел и Иран. Во Израел луѓето протестираат против премиерот Бенјамин Нетанјаху, верувајќи дека ја поткопува демократијата“.

Во Иран се одржуваа протести од септември 2022 година против смртта на Махса Амини, 22-годишна Курдка која почина во притвор на милицијата за јавен морал каде беше притворена затоа што неправилно ја носела традиционалната прекривка за косата хиџабо.

„Верувам дека жените ја менуваат ситуацијата и нема враќање назад. Трогнат сум од нивната храброст, особено младата генерација“, и „ново е што мажите ги поддржуваат во тоа“, рече Ебрахим.

Филмот „Татами“ ќе се појави во кината во 2024 година и е веќе продаден во неколку европски земји. Во Израел многу се пишуваше за филмот, бидејќи луѓето „гледаат нешто револуционерно во нашата соработка“, вели Натив, кој се надева дека соработката ќе продолжи и во други области.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.