Еден од најочекуваните филмови на годинешниот филмски фестивал во Венеција е Присила, последниот на Софија Копола за врската помеѓу Присила Присли (Кејли Спени) и рокенрол легендата Елвис Присли (Џејкоб Елорди од Еуфорија), кои се запознаа кога таа имаше 14 години, а тој беше 24 додека служел во армијата и бил стациониран во Германија.

А оние кои присуствуваа на прес-конференцијата за филмот добија изненадување: Присила Присли лично дојде, и иако официјално не учествуваше во прашањата и одговорите на сцената, одговори на прашање од публиката.

„Многу е тешко да се седи и да се гледа филм за тебе, и за твојот живот, и за твојата љубов и…“, објасни Присли, со солзи , „Мислам дека Софија заврши неверојатна работа. Таа ја заврши својата домашна задача. Разговаравме неколку пати и јас навистина и раскажав се за што паметам“.

Присли, која ја загуби ќерката со Елвис, Лиза Мари, претходно оваа година, е и извршен продуцент на филмот, кој е адаптиран од нејзините мемоари Елвис и јас.

„Беше многу тешко за моите родители да разберат дека Елвис ќе биде толку заинтересиран за мене и зошто, и навистина мислам дека [тоа беше] затоа што бев повеќе слушател“, објасни Присли. „Елвис ми го истури своето срце на секој начин во Германија – неговите стравови, неговите надежи, загубата на неговата мајка, која тој никогаш, никогаш не ја преболел – и јас бев личноста која навистина, навистина седеше таму да слуша и да го теши. Тоа навистина беше нашата врска. Иако имав 14 години, бев позрела од моите години. Тоа беше атракцијата. Луѓето мислат: „Ох, тоа беше секс“, „Тоа беше ова.“ Воопшто не. Никогаш немав секс со него кога се запознавме. Беше многу љубезен, многу мек и многу сакан, но го почитуваше и фактот дека имав 14 години. Разговаравме,  тоа беше нашата врска“.

Таа продолжи: „Не знам зошто толку многу веруваше во мене, но тоа го направи. И никогаш, никогаш, никогаш никому не му кажав дека се гледам со него, а тоа беше уште едно прашање што го сакаше: Никогаш не се откажав од него на кој било начин. Никогаш на никого во училиште не кажав дека се гледам со него. Изградивме врска, и таа врска продолжи додека, да, не заминав. И тоа не беше затоа што не го сакав – тој беше љубовта на мојот живот – начинот на живот беше толку тежок за мене, и мислам дека секоја жена може да се поврзе со тоа. Но, тоа не ја наруши нашата врска. Сè уште останавме многу блиски, и секако ја добивме ќерката и се погрижив тој постојано да ја гледа. Беше како никогаш да не сме се оставиле – па сакам да го разјаснам тоа“.

„Присила“ ќе се појави во кината на 27 октомври.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.