Двајца француски државјани се обвинети дека украле гондола од станицата Академија, покрај истоимениот мост, за да се прошетаат по Канал Гранде.

Сопственикот на гондолата Џорџо Боњоло рече дека крадците биле уапсени кога тројца локални жители во чамец што минувал ја забележале гондолата како оди цик-цак напред-назад преку каналот и сфатиле дека нешто не е во ред.

Покрај потенцијалните кривични пријави за кривично дело кражба, шегобијците се соочуваат и со граѓанска тужба за оштета од сопственикот на гондолата.

Ја користеле како кану, но гондолата не е кану – не оди директно напред“, објасни тој. „Гондолата не е лесна за управување, таа се движи ваму-таму и застанува. Веслате стоејќи, со форкола“, рече тој, мислејќи на закривеното парче дрво во кое собира едно весло.

Боњоло вели дека неговата рачно изрезбана гондола чинела 60.000 евра, а троши 3.000 евра за повторно бојадисување секоја година.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.