Вес Андерсон ќе биде одликуван на 80-тиот филмски фестивал во Венеција, кој ќе се одржи од 30 август до 9 септември. Американскиот режисер ќе ја добие наградата Cartier Glory to the Filmmaker, која се доделува на „личност која дала особено оригинален придонес во современата филмска индустрија“.

Церемонијата на доделување на наградите ќе се одржи на 1 септември во киното Палацо дел, пред прикажувањето на неговиот најнов филм „Прекрасната приказна за Хенри Шугар“, со Ралф Фајнс, Бенедикт Камбербач, Дев Пател, Бен Кингсли и Ричард Ајоаде во главните улоги. 40-минутниот филм ќе биде премиерно прикажан во делот надвор од конкуренција на фестивалот.

Во филмот на Нетфликс, адаптиран од приказната на Роалд Дал, богат човек дознава за гуру кој може да гледа без да ги користи очите. Тој тргнува да ја совлада вештината за да изневерува при коцкање.

Филмовите на Андерсон ги вклучуваат „The Royal Tenenbaums“, „Grand Budapest Hotel“, „The French Dispatch“ и „Asteroid City“, како и „Rushmore“, „The Life Aquatic With Steve Zissou“, „The Darjeeling Limited“, „Fantastic Mr. Fox“ , “Moonrise Kingdom” и  “Isle of Dogs.”

Алберто Барбера, директорот на Венецискиот филмски фестивал, рече:

Вес Андерсон е еден од ретките режисери чиј уникатен и непогрешлив стил може да се препознае само со една рамка. Неговиот формален универзум потекнува од детска и визионерска естетика, доминирана од пастелни бои и опсесивна грижа при подготовката на строго симетрични секвенци населени со неприкладни сонувачи кои се неизлечиво романтични и весели.

Тој додаде: „Од незаборавните и потресни саундтракови (често инспирирани од 1960-тите) до екстравагантните костими што ја рефлектираат психата на ликовите, секој детал и композицијата на секој кадар е макотрпно замислен и маестрално изведен.

Световите што режисерот ги создава се веродостојни, а сепак целосно имагинарни и фиктивни, поткрепени со надреален хумор и вознемирувачки вкус за перипетиите на неприлагодените семејства, отсутните татковци и немирните мајки. Ексцентрично и високо идиоматско кино кое секогаш е совршено забавно и пријатно.

Сирил Вињерон, претседател и извршен директор на Cartier International, рече: „Вес Андерсон создаде уникатен и препознатлив стил. Без разлика дали неговите приказни нè носат во Индија, Нова Англија, имагинарна Унгарија, Париз или на друго место, тој нè носи во својот имагинарен, поетски и вистински човечки свет. Сè е фиктивно, бизарно, урнебесно, но сепак неговите ликови и херои ни го допираат срцето. Сценографијата, костимите и сцените имаат неверојатна прецизност во која се нурнуваме целосно и безусловно.

Професионалната заедница на Вес Андерсон вклучува некои од најпознатите и најуспешните актерки и актери во светот кои се претвораат во неговите креации за да станат неверојатни ликови, херои и негативци. Неговите филмови се формални уметнички дела во нивната конструкција. Преку оваа бескрајна креативност тој континуирано споделува со нас вистински хуманистички поглед на светот.

Колку повеќе светот станува опасен, луд, неизвесен, толку повеќе неговиот свет изгледа како безбедно место за да се биде и да се радува. Многу сме среќни и почестени што го прославуваме со наградата Cartier Glory to the Filmmaker .Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.