Ознака: награда
Македонија 20.02.21 | 09:29

Да не се заборави: Заев ветуваше 54 милиони денари како награда за здравствените работници

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски продолжи со потсетување на работите кои беа ветени, а неостварени од страна на Зоран Заев и владата на СДСМ/ДУИ. Да не...

Скопје 14.02.21 | 09:16

Стоилковски: Николовски да побара одговорност од Марин за распишаниот оглас за медиуми и новинари

Наум Стоилковски, портпаролот на ВМРО ДПМНЕ бара од Љупчо Николовски, заменик на премиерот за борба против корупцијата и криминал, одржлив развој и човечки ресурси...

Кариера 04.02.21 | 08:52

Дамјан триумфираше во натпревар за средношколци, од МОН не му ја даваат наградата зошто бил основeц

Малиот штипјанец Дамјан Давков нема да ја добие заслужената парична награда откако победи на државниот натпревар по математика за средношколци, зошто не бил средношколец....

Македонија 20.01.21 | 18:52

Бунт на администрацијата во болницата „8-ми Септември“

Вработените во администрацијата во градската болница „8-ми Септември“ се незадоволни што иако се дел од најголемиот ковид-центар, сепак не добиле награда што се дел...

Кујнски тефтер 13.01.21 | 12:03

Веганска компанија нуди 50 илјади фунти за месојадец три месеци да не касне месо

Веганска компанија му нуди на „најголемиот месојадец во Велика Британија“ можност да заработи 50.000 фунти (околу 56.140 евра), доколку стане веган на три месеци. Имено, „Вибрант...

Свет 08.01.21 | 12:05

Награда за секој што ќе пријави лице кое не е тестирано на коронавирус

Кинескиот град Нангонг понуди награда од 500 јуани (77 долари) за секој што ќе пријави граѓанин кој не е тестиран на коронавирус. Локалните власти дадоа таква понуда бидејќи...

Свет 30.12.20 | 09:23

Компанија им ветила на работниците празничен бонус од 650 долари, но потоа непријатно ги шокирала

Вработените на американската ИТ компанија „ГоДеди“ (GoDaddy) пред Божиќните празници добиле мејл од нивниот работодавец дека со платата ќе добијат бонус од 650 долари. Работодавачот...

Македонија 17.12.20 | 12:10

Филипче најави дека 7.600 вработени во јавното здравство кои работат со ковид-пациенти ќе добијат еднократна награда од 500 евра

Министерот за здравство д-р Венко Филипче, при денешната посета на Клиничката болница во Штип, во изјава за медиумите информираше дека 7.600 вработени во јавното здравство...

Македонија 14.12.20 | 17:05

Заев и Ципрас добитници на награда за мир на германската покраина Хесен

Претседателот на Парламент на германската покраина Хесен, Борис Рајн, на специјална церемонија им ја додели „Хесенската наградата за мир“ за 2020 на премиерот Зоран...

Култура 10.12.20 | 08:53

Македонскиот филм „Дедо и внук“ на Илија Пиперкоски најдобар во Париз

Екипата на филмот „Дедо и Внук“ на режисерот Илија Пиперкоски ја освои наградата за „Најдобар филм“ на Интернационалниот Филмски фестивал во Париз, соопшти „Пандорас...

Култура 22.11.20 | 09:32

Доделување на државната награда „22 Ноември“

Во Собранието на Република Македонија денеска на пладне ќе биде доделена државната награда „22 Ноември“ за 2020 година. Признание што се доделува на лица од политичкиот,...

Македонија 18.11.20 | 17:58

„Македонски манифест“ до фондацијата „Фридрих Еберт“: Наградата за Заев пренаменете ја за македонскиот народ

Од „Македонски манифест“ испратија обраќање до германската фондација „Фридрих Еберт“ по повод доделување на наградата за човекови права за 2020 година на Зоран Заев. Во...

Македонија 17.11.20 | 23:35

Заев: Борисов не ми честиташе за наградата, деновиве јас ќе му се јавам

Премиерот Зоран Заев во емисијата „Клик плус“ на ТВ 21 изјави дека му паднало многу тешко, затоа што верува дека ветото не е желба на бугарскиот народ, туку на политика...

Фудбал 12.11.20 | 10:35

Ако се пласираат на Европско: ФФМ ќе им подели три милиони евра на репрезентативците

Македонските фудбалски репрезентативци ќе поделат три милиони евра доколку вечерва ја совладаат грузија во баражот за Европското првенство, пишува „Спортмедиа“. Таквиот...

Македонија 28.10.20 | 10:27

Владата издвои 54 милиони денари за награда на здравствените работници кои лечат ковид-пациенти

Со ребаланост на Буџетот, Владата ќе издвои 54 милиони денари за награда на сите здравствени работници кои се вклучени во третманот на пациентите заболени од Ковид 19...

Култура 27.10.20 | 13:32

Распишан конкурс за актерската награда за животно дело – Петре Прличко

Општина Велес во соработка со Центарот за култура „Јордан Хаџи Константинов-Џинот“ го распиша традиционалниот конкурс за доделување Актерска награда за животно дело...

Култура 05.10.20 | 08:46

Ѓокица Лукаревски е добитник на наградата за животно дело „Анче Џамбазова“

Доајенот на македонското глумиште Ѓокица Лукаревски е годинашен добитник на наградата за животно дело „Анче Џамбазова“ која се доделува на Фестивалот на комедија...

Култура 21.09.20 | 13:13

Бендот „Њу Ордер“ се заблагодари за наградата за животно дело во музиката и филмот од „Скопје Синема Сити“

Алтернативниот њу-вејв состав „Њу Ордер“ се заблагодари за добиената „Награда за животно дело и достигнувања во музиката и филмот“, која им беше врачена од страна...

Култура 17.09.20 | 12:39

Награда што ја слави литературата на Балканот е многу добредојдено признание, вели Исмаил Кадаре, лауератот на наградата „Прозарт“

Документарниот филм со извонреден меѓународен успех, „Медена земја“ во режија на Тамара Котевска и Љубомир Стефанов, вечерва во 20 часот ќе биде прикажан во Кинотеката....

Свет 16.09.20 | 09:27

Франција ќе наградува со државјанство по брза постапка странски здравствени работници

Франција ќе ги награди странските здравствени работниви и други странци кои работат на првата линија во борбата со пандемијата со Ковид-19 со тоа штоќе им обезбеди државјанство...