Ознака: награда
Култура 30.11.22 | 09:23

Доделување на стрип наградата „Лифт“ на „Темплум“

Во галеријата „Метаноја“ во Скопје вечерва во 20 часот ќе биде доделена стрип наградата „Лифт“ која ја доделува издавачката куќа „Темплум“. На петтиот конкурс за...

Скопје 22.11.22 | 15:58

Општина Аеродром е наградена со Европска ознака за извонредност на управувањето

Општина Аеродром денеска беше наградена со Европска ознака за извонредност на управувањето, а на денешниот настан наградата ја прими градоначалникот Тимчо Муцунски. Оваа...

Култура 22.11.22 | 09:26

Албанологот проф. д-р Зеќирја Незири е годинешен добитник на наградата „22 Ноември“

Денеска напладне на албанологот проф. д-р Зеќирја Незири, кој е годинешен добитник на наградата „22 Ноември“ за придонес во унапредување на меѓучовечкиот соживот и...

Култура 19.11.22 | 15:39

Наградата БИШ за претставата „ГЛУМиЦИ“ на продукцијата „Артопија“, со „Антитело“ завршува МОТ

Првата награда БИШ за најдобра претстава меѓу две фестивалски изданија ја доби претставата „ГЛУМиЦИ“ на продукцијата „Артопија“ од Скопје. Во колективот „Артопија”...

Музика 17.11.22 | 12:52

Музичката платформа „Терапија“ номинирана за престижната „Амбасадор“ награда

Македонската музичка патформа „Терапија“, која дава поддршка на електронската клупска сцена е номинирана за наградата „Амбасадор“, која се доделува во Хрватска,...

Култура 14.11.22 | 09:38

Гран при за Никола Ристановски на фестивалот во Никшиќ

Никола Ристановски е добитник на наградата гран при за најдобра машка улога на 18. Меѓународен фестивал на актерот, Никшиќ 2022, Црна Гора, за улогата д-р Стокман во претставата...

Култура 10.11.22 | 13:26

„Златна лира“ од Сојузот на музичко-балетски уметници од Бугарија доделена на македонскиот трубач Љупчо Коскаров

На јубилејното 60-то издание на манифестацијата „Кристално лира 2022“ на кој Сојузот на музичко-балетски уметници од Бугарија беше доделена наградата „Златна лира“...

Култура 28.10.22 | 13:10

Актерите Дарја Ризова и Саша Ханџиќ најдобри на Интернационалните театарски средби

Актерите на камерната драма „Нема да биде крај на светот“, Дарја Ризова и Саша Ханџиќ повторно најдобри, овојпат на ИНТЕРНАЦИОНАЛНИТЕ ТЕАТАРСКИ СРЕДБИ БРЧКО ДИСТРИКТ,...

Култура 25.10.22 | 15:14

Венко Андоновски награден со „Златен витез“ на меѓународен книжевен форум во Русија

Писателот Венко Андоновски ја доби највисоката награда за драматургија „Златен витез“ на тринаесеттиот меѓународен книжевен форум, кој од 2010-та се одржува во октомври...

Култура 12.10.22 | 14:55

Специјална награда на Градот Крагуевац доделена на актерите на Драмски театар за „My name is Goran Stefanovski“ на „Јоакимфест“

Стручното жири на 17-то издание на Меѓународниот фестивал „Јоакимфест“ во Крагуевац кој се одржуваше од 7 до 12 октомври 2022 година, од само двете награди кои се доделуваат,...

Филм 07.10.22 | 09:52

Серијата што се снима во Скопје, „ Балканска приказна“ прогласена за најдобра од Федерацијата на балканските здруженија Румели

ТВ серијата „Балканска приказна“ којашто се снима во Скопје а веќе неколку месеци се прикажува на Турската национална телевизија, доби награда за „Најдобра ТВ серија“...

Култура 05.10.22 | 10:15

Втор фестивалски ден на „Букстар“: Наградата за литература на ЕУ е одлична можност особено за оние автори што доаѓаат од помали земји да излезат од границите

„Наградата за литература на Европската Унија: Националниот наспроти меѓународниот книжевен контекст“ беше темата на првата панел дискусија, во рамки на фестивалот...

Култура 29.09.22 | 13:22

Асоцијацијата на архитекти отвори повик за предлози за доделување на наградата „Андреја Дамјанов“ за 2022

Асоцијацијата на архитекти на Македонија (ААМ) традиционално и оваа година го отвори повикот за предлагање на можни добитници на наградата “Андреја Дамјанов“ за 2022...

Култура 27.09.22 | 17:00

Објавени имињата на добитниците на наградата „Ана Франк“

Наградата „Ана Франк“ се доделува за врвни остварувања на планот на литературата за деца и млади, а ја доделуваат Издавачката куќа „Феникс“ и Фондацијата за културна...

Култура 26.09.22 | 10:04

Објавување на победниците на наградата за најдобар млад преведувач „Вавилон”

По повод Европскиот ден на јазиците – 26 Септември, денеска во просториите на Европска куќа – Скопје ќе бидат објавени победниците на деветтата награда за најдобар...

Технологија 23.09.22 | 14:01

Македонски научници освоија прво место на конференција за вештачка интелигенција

За време на водечката меѓународна конференција за паметни технологии и уреди – Ubicomp и ISWC 2022 во Англија, македонски тим на научници и инженери заедно со своите англиски...

Култура 22.09.22 | 11:22

Девет стихозбирки во поширок избор за наградата „Антево перо“

Организацискиот одбор на меѓународната поетско-културна манифестација „Анте Поповски – Антево перо“ изразува голема и искрена благодарност до сите учесници на Конкурсот...

Музика 22.09.22 | 11:11

Наградата „Милан Младеновиќ“ за 2022 година ја доби младата македонска музичарка Дина Јашари

Младата македонска музичарка Дина Јашари со песната „Дома“ е најновиот, четврти лауреат на музичката награда „Милан Младеновиќ 2022“, чиешто доделување се одржа во...

Култура 12.09.22 | 12:14

Награда за актерката Наташа Петровиќ во „Хомо“ на Фестивал во Италија

Македонската актерка Наташа Петровиќ ја доби наградата BEST PERFORMANCE на овогодинeшното издание на Nòt Film Fest, кoj се одржа во Santarcangelo di Romagna, Италија во периодот од 23. до 28. август. Филмот...

Култура 07.09.22 | 10:22

Никола Ристановски добитник на наградата за најдобра машка улога на Театарскиот фестивал „Нов тврдина театар“

Актерот на Македонскиот народен театар (МНТ) Никола Ристановски е добитник на наградата за најдобра машка улога на 9. театарски фестивал „Нов тврдина театар“ кој се...