Режисерот Вилијам Фридкин, најпознат по оскаровскиот филм „Француската врска“, како и блокбастерот „Истерувач на ѓаволот“, почина во Лос Анџелес на 87-годишна возраст.

Веста за неговата смрт ја потврди деканот на Универзитетот Чепмен, Стивен Галовеј, пријател на сопругата на Фридкин, Шери Ленсинг, пренесува „Варајати“.

Неговиот последен филм премиерно ќе биде прикажан на филмскиот фестивал во Венеција.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.