Ознака: почина
Естрада 12.02.21 | 11:56

Од ковид-19 почина македонскиот саксофонист Ице Атанасовски

Нашиот познат саксофонист Ице Атанасовски кој со години беше дел од групата „Модус“ почина на 43-годишна возраст. Атанасовски починал поради компликации предизвикани...

Калеидоскоп 27.01.21 | 13:08

Почина Игор Пармаковски, кој се бореше со Кронова болест

Почина битолчанецот Игор Пармаковски (1970), кој боледуваше од Кронова болест, објави Националната опера и балет. Битолчанецот кој беше хорист во Националната опера и...

Мода и убавина 19.01.21 | 18:44

Ненадејно почина синот на супермоделката Сејмур

Дваесет и четиригодишниот Хари Брант, син на супермоделот Стефани Сејмур и милијардерот Питер Брант (73), вчера ненадејно почина. Со огромна тага ја споделуваме веста...

Музика 17.01.21 | 20:54

Музичкиот продуцент Фил Спектор почина од Ковид-19

Музичкиот продуцент Фил Спектор ,одговорен за некои од најголемите музички хитови, почина на 82-годишна возраст, пренесува ТМЗ. ТМЗ пишува дека тој починал од компликации...

Музика 16.01.21 | 13:32

Почина доајенот на народната музика Ѓоко Дончев кој ја исепа „Сношти Кате“

Еден од доајените на македонската народна музика Ѓоко Дончев ненадејно почина вчера во Скопје, соопшти денеска неговото семејство. Дончев беше активен на сцената повеќе...

Скопје 13.01.21 | 13:40

Сестра Емини од „8-ми Септември“ ја изгуби битката со ковид-19

Пандемијата од ковид-19 зеде уште еден живот на медицинско лице. Станува збор за сестра Нашиде Емини вработена на Одделот за дерматовенерологија во градската општа болница...

Филм 12.01.21 | 13:15

На 35-годишна возраст почина режисерката Ана-Роуз Кинг

Режисерката и сценаристка Ана-Роуз Кинг почина по тригодишна битка со рак на белите дробови. Таа имаше 35 години. Таа му беше ќерка на филмскиот продуцент Роџер Кинг,...

Музика 09.01.21 | 11:58

Почина легендарниот басист Ненад Стефановиќ-Јапанац

Поранешниот басист на „Бајага и инструктори“ , „Пилоти“ и други познати југословенски рок-состави, Ненад Стефановиќ-Јапанац, вчера почина на 62 години. Драги наши пријатели,...

Филм 04.01.21 | 09:39

Почина американската глумица Тања Робертс

Американската глумица Тања Робертс, најпозната по филмот за Џемс Бонд „Поглед на убиство“ (A View to a Kill), почина вчера на 65-годшна возраст. Причината за смртта сѐ уште не...

Кошарка 02.01.21 | 23:05

Почина Пол Вестфал, легендарниот американски кошаркар и тренер

Легендарниот американски кошаркар и тренер Пол Вестфал почина во 70 година од животот. На Вестфал минатата година му беше дијагностициран рак, а на почетокот на 2021 ја...

Музика 01.01.21 | 21:11

И таму ќе бидеш сјајна ѕвезда…колегите и пријателите се простуваат од Џорлев

Колегите и пријателите на социјалните мрежи се простуваат од Зоран Џорлев. Илија Димовски од ВМРО-ДПМНЕ напиша: Годинава и не почна така добро… Ни замина Зоран...

Култура 01.01.21 | 19:18

Од ковид-19 почина поранешниот директор на „Танец“ Зоран Џорлев

Почина Зоран Џорлев, еден од најдобрите македонски виолинисти, вокален изведувач и професор. Според неговите блиски, Џорлев се лекувал од корона, но, за жал, неговиот...

Култура 01.01.21 | 17:43

Почина Душан Јовановиќ, легенданиот режисер и автор на култниот текст „Ослободувањето на Скопје“

Душан Јовановиќ, легендарниот режисер, драматург и есеист, авторот на култниот драмски текст „Ослободувањето на Скопје“, почина во Љубљана на 81 годинa. Роден е во Белград...

Мода и убавина 29.12.20 | 14:03

Почина модниот креатор Пјер Карден

Францускиот моден креатор Пјер Карден почина на 98-годишна возраст, јави дописникот на МИА. Францускиот моден дизајнер Пјер Карден е мртов, објави неговото семејство...

Останати спортови 22.12.20 | 09:26

Ужасна трагедија, од Ковид-19 почина 14-годишна пливачка од Бразил

Малдата бразилска пливачка Мариана Френклин Фереира почина на 14 години од последиците на корона вирусот. Таа прележала Ковид-19 пред еден месец, а неодамна повторно...

Култура 21.12.20 | 14:44

Почина Љупчо Петрушевски, дел од првата генерација на дипломирани актери на ФДУ во Скопје

На 75 годишна возраст ненадејно почина актерот Љупчо Петрушевски, доајенот на македонскиот театар, соопшти Македонскиот народен театар (МНТ). Петрушевски дипломира...

Кошарка 19.12.20 | 16:02

Од ковид-19 на 58 години почина поранешниот селектор на Македонија, Марјан Лазовски

Спортската јавност во Македонија денеска жали за поранешниот селектор на кошаркарите и кошаркарките Марјан Лазовски. Лазовски ја загуби битката со корона вирусот...

Фудбал 14.12.20 | 13:38

Уште една тажна вест, почина легендарниот тренер на Ливерпул

Нова тажна вест го потресе светскиот фудбал откако утрово беше објавено дека на 73-годишна возраст починал Жерар Улие. Францускиот стручњак неодамна беше опериран во...

Фудбал 14.12.20 | 11:44

Од ковид-19 почина поранешниот селектор на Хрватска, Ото Бариќ

Легендарниот хрватски фудбалски тренер Ото Бариќ почина од коронавирус на 87-годишна возраст. Во последните неколку дена тој имал тешка пневмонија, а според информациите...

Култура 14.12.20 | 08:50

Почина британскиот писател Џон Ле Каре, мајсторот на шпионските трилери

Познатиот британски писател на криминални и шпионски романи Џон ле Каре (89) почина вчера од пневмонија, пренесува Би-Би-Си. Ле Каре е роден во 1931 година, а се школувал...