Ознака: андреа коевска
Музика 15.05.22 | 16:22

Андреа била 11. во полуфинале, српското жири ѝ доделило 1 поен

Македонската претставничка на Евровизија, Андреа Коевска со песната „Circles“ го освоила 11-тото место на втората полуфинална вечер, што е за само едно место подолу од...

Музика 12.05.22 | 12:50

Андреа пред денешниот настап на последно место според обложувалниците

Вечерва во 21 часот на второто полуфинале на 66-тиот Евросонг кој се одржува во Торино,  нашата евровизиска претставничка Андреа Коевска со песната „Circles“ на Александар...

Музика 10.05.22 | 16:26

Виктор Апостоловски: Не верувам дека Андреа намерно го фрли знамето, но никогаш не би постапил така

Македонскиот пејач Виктор Апсостоловски гостуваше во емисијата „Утрински брифинг“ на „Слободна“ ТВ, каде зборуваше за инцидентот во кој нашата претставничка Андреа...

Музика 09.05.22 | 14:27

Копров: Не му го уништувајте животот на девојчето

Композиторот Григор Копров во разговор за „Фокус” вели дека е изненаден од лошите коментари за евровизиската претставничка Андреа, која вчера го фрли македонското...

Музика 09.05.22 | 11:50

Андреа се обрати преку „стори“: Македонското знаме ќе продолжам да го веам гордо како до сега

Македонската евровизиска претставничка Андреа Коевска уште еднаш се обрати до јавноста, овојпат преку „Инстаграм“. Сакам на сите уште еднаш со цела почит да ви се...

Македонија 09.05.22 | 10:59

Калајџиев: Добра прилика да се прашаме од кого младите ќе учат како се сака татковината

Професорот Гордан Калајџиев смета дека фрлањето на македонското знаме од страна на македонската претставничка на „Евровизија“ беше ненамерно, но смета и дека ова...

Музика 09.05.22 | 09:59

Tреба да ѝ се прости моменталната непромисленост и да ѝ се даде ветер во грб, вели шефицата на евровизиската делегација

Шефицата на македонската евровизиска делегација, Мери Попова за инцидентот со македонското знаме, што се случи вчера во Торино, Италија, за „Нова Македонија“ вели...

Македонија 09.05.22 | 09:33

Дурловски: Прости и ти Андреа

Драги млади, простете што не успеавме од ова парче земја да направиме подобро место за живеење, вели оперскиот пејач Игор Дурловски, некогашен предводник на протестите...

Музика 09.05.22 | 09:04

МРТ најави санкции и против одговорните во македонската делегација

Најостро го осудуваме потегот на нашата претставничка на „Песна за Евровизија 2022“, Андреа Коевска, којашто за време на фотографирањето во Торино го фрли на земја државното...

Твитови 09.05.22 | 00:05

Што велат твитерџиите за фрленото македонско знаме

Кариерата на девојчево да заврши тука и веднаш pic.twitter.com/hfCKWpJK30 — Александар Костиќ (@alkostic) May 8, 2022 Ја праќаат да претставува држава, а никој во државата не ја знае и дебилот...

Музика 08.05.22 | 23:34

Андреа се огласи по фрлањето на знамето

По бурните реакции во јавноста откако беше објавено видеото на кое се гледа како евровизиската претставничка Анреа Коевска го фрла македонското знаме на земја за да...

Музика 08.05.22 | 21:00

„Знаме не се остава на земја, а она го фрла, бе“: Уште еден евровизиски скандал за Македонија

„Кај ги наоѓате бе вакви да ја претставуваат земјава на Евровизија, а немаат никаква почит кон нејзините основни одбележја?“, забележува корисничка на Твитер, коментирајќи...

Музика 03.05.22 | 23:58

Погледнете дел од првата проба на Андреа на евровизиската сцена

Во црн аутфит, вокално секогаш подготвена, Андреа ја имаше првата проба на евровизиската сцена. Нашата претставничка ќе настапи во втората полуфинална вечер, со песната...

Музика 03.05.22 | 20:21

Андреа сама на сцена, придружена со пулсирачка графика и драматично осветлување

Македонската евровизиска претставничка Андреа Коевска вчера пристигна Торино, Италија, со македонската делегација. Дваесет и две годишната Андреа веќе денеска ја...

Музика 03.05.22 | 12:56

Андреа ја имаше првата проба во Торино

Македонската претставничка Андреа ја имаше првата проба на евровизиската сцена во Торино, каде ќе настапи во втората полуфинална вечер на 12 мај со песната „Circles“. @eurovision...

Музика 30.04.22 | 18:42

Евровизиска забава во Скопје за испраќање на евровизиската претставничка Андреа во Торино

Евровизиска забава за испраќање на македонската делегација и евровизиската претставничка Андреа во Торино, ќе се одржи вечер во Нано Бар во Дебар Маало, во организација...

Вести 30.04.22 | 10:15

Вечерва во Дебар маало со забава се испраќа Андреа на „Евровизија“

Во организација на евровизискиот фан-клуб „ОГАЕ Македонија“, вечерва со почеток во 21 часот, традиционално ќе се одржи евровизиска забава за испраќање на македонската...

Скопје 28.02.22 | 14:09

Евровизиската претставничка Андреа дел од кампањата „Нашите миленици се наше семејство, не ги напуштајте!“

Заедничката кампања „Нашите миленици се наше семејство, не ги напуштајте!“ на ЗОО Скопје и ЈП Лајка со поддршка од Град Скопје е со цел подигање на свеста против напуштање...