Шефицата на македонската евровизиска делегација, Мери Попова за инцидентот со македонското знаме, што се случи вчера во Торино, Италија, за „Нова Македонија“ вели дека во никој случај да го оцени овој потег на македонската претставничка како „(зло)намерен” од нејзина страна, од причина шт, како што вели, за сите овие денови на подготовки во Торино, Андреа секогаш со гордост говори за Македонија, со македонското знаме во преден план.

Од оваа гледна точка, мислам дека треба да ѝ се прости моменталната непромисленост и да ѝ се даде ветер во грб заради влогот во неколку месечната напорна работа и да може да го даде максимумот на 12 мај. На крајот, и Андреа е исто така човек, како и секој од нас, кој понекогаш може да погреши, вели Мери Попова.

 

 Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.