Ознака: македонско знаме
Свет 19.03.20 | 10:57

Македонското знаме на статуата на Исус во Рио осветлена со знамиња на земји кои се борат со коронавирус

Огромната статуа на Исус Христос Спасителот во Рио де Жанеиро е осветлена со знамиња на земји кои во моментов се борат со коронавирус. На едната рака на најпознатата...

Останати спортови 27.01.20 | 10:01

Брајант со македонското знаме во 1998 година

И македонската кошаркарска историја може да се пофали дека била дел од животот на легендата Коби Брајант. Поточно „Црната Мамба“ е сликана со македонското знаме и...

Фудбал 15.12.19 | 17:22

Елмас со македонско знаме на календарот на Наполи!

Италијанскиот фудбалски клуб традиционално, со своите фудбалери, подготвува календар за наредната година… Наполи го објави клупскиот календар за новата 2020 година,...

Вести 15.12.19 | 14:38

Елмас и македонското знаме на календарот на Наполи

Наполи го објави клупскиот календар за новата 2020 година, во кој учествуваат фудбалерите. Во видеопромоцијата има дел во кој девојка со фустанoт го симболизира македонското...

Останати спортови 02.11.19 | 19:04

Селдин Салиу прв пат настапи за Македонија: Второ место на натпревар во уметничко лизгање во Италија

Петнаесетгодишниот Селдин Салиу од дебарското село Требиште освои второ место на меѓународниот натпревар во уметничко лизгање, кој се одржа во италијанскиот град...

Останати спортови 01.11.19 | 12:07

Селдин Салиу на 15 години е шампион во уметничко лизгање на Италија, а вечерва прв пат настапува под знамето на Македонија

Селдин Салиу има 15 години. Доаѓа од Ростуше. Тој е шампион во уметничко лизгање на Италија и Европски шампион во категорија кадети а вечерва ќе го има првиот натпревар...

Македонија 02.04.19 | 13:18

Протест пред Влада, се веат знамиња со Вергина

Дваесетина преставници на невладините организации „Македониум“ и „Преродба“ со протест пред владата го пречекаа грчкиот премиер Алексис Ципрас. Со развиорени знамиња...

Црна хроника 01.04.19 | 20:17

Украдено македонското знаме од пред монголскиот конзулат во Скопје

Вчера околу 13 часот во СВР Скопје, конзулот на Република Монголија во Македонија пријавил дека во периодот од 15.00 часот во саботата до 12.00 часот вчера, непознат сторител...

Црна хроника 01.04.19 | 15:04

Украдено државното знаме од пред Конзулатот на Монголија

На 31.03.2019 во 13.00 часот во СВР Скопје, конзулот на Република Монголија во земјава пријавил кражба на државното знаме на Република Северна Македонија, кое било поставено...

Твитови 04.03.19 | 15:01

Туѓинци во сопствената држава

– Да ставиме и македонско знаме? – Ма не мора, само вие гласајте pic.twitter.com/7i69O71S8C — Пердуф (@pikabu00) March 3, 2019

Твитови 06.02.19 | 09:59

Во блиска иднина, еднојазичност…

2035 год: – Македонци бараат двојазичност у Македонија!!! — ДечкотоОдЦентар (@DeckotoC) February 5, 2019 Албанците да: – Почнат македонско знаме да ставаат во градовите кај...

Македонија 27.01.19 | 20:01

Македонското знаме во контејнер, за сквернавење на црногорското 20.000 евра казна

На социјалните медиуми се појави фотографија од државно знаме фрлено во контејнер. Според информациите, фрленото знаме било забележано во Карпош 4, а сѐ уште не се знае...

Македонија 20.01.19 | 14:25

Ганка Цветанова и Сашко Кедев го развеаја македонското знаме во Аргентина

Македонското знаме се вееше на вториот највисок планински врв во светот. Аконкагва, највисокиот врв во Аргентина, највисок надвор од Азија, го освоија познатиот доктор...