Ознака: македонско знаме
Македонија 23.11.23 | 20:07

Мицкоски остро: Сè додека добиваат плата од буџетот, Албанците мора да ги почитуваат основните обележја на Македонија

Нема во Македонија албански општини, има само македонски општини, смета лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски. Коментирајќи ги последните настани кои добија етничка...

Фудбал 10.11.23 | 11:39

„Добросососедски“: Во Солун беа забранети македонски знамиња на фудбалски меч

На синоќешниот натпревар меѓу ПАОК и Абердин во Солун беа забранети македонски знамиња. Причина е македонскиот репрезентативец Бојан Миовски кој настапува за шкотскиот...

Македонија 08.11.23 | 15:44

Mенкиноски: Нема споредба меѓу знамето од Кутлеш и албанското, едното е симбол на Македонците, а другото на Албанија

Адвокатот Тони Менкиновски во интервјуто за „Република“ бара да не се прави споредба меѓу знамето со сонцето од Кутлеш и знамето на Албанија. Македонското сонце од...

Останати спортови 06.09.23 | 10:42

Ѓоковиќ потпиша македонско знаме по историскиот пласман во полуфиналето

Македонец во Њујорк ќе го памети вчерашниот ден откако доби автограм од најтрофејниот тенисер на светот, Новак Ѓоковиќ, после победата за полуфинале на српската тениска...

Македонија 15.06.23 | 20:45

Собир за поддршка на Тони Менкиноски: Имаме право да го вееме македонското знаме

Адвокатот Тони Менкиноски доби пријава затоа што го развеа знамето со сонцето од Кутлеш во Охрид во знак на поддршка на уставобранителите на 27 април годинава. Поголема...

Македонија 07.12.22 | 17:50

Додека Али ни мафта со македонското знаме за полесно да голтнеме отварање на Уставот, ДУИ ни воведуваат неуставна двојазичност

Не му верувајте на Али, волкот во овча кожа, порачува пратеникот од Левица Борислав Крмов. Ахмети не го извади албанското знаме пред американската амбасадорка Додека...

Фудбал 26.10.22 | 10:16

Maкедонското знаме на трибините во Лајпциг

Македонското знаме се појави на трибините на мечот Лајпциг-Реал Мадрид на кој славеа домаќините. Нашите навивачи беа на страната на фановите на „Кралевите но за жал...

Фудбал 12.10.22 | 22:18

Македонското знаме и Сонцето од Кутлеш на „Камп Ноу“

Светот вечерва ги виде македонското и знамето со Сонцето од Кутлеш на трибините на „Камп Ноу“ во Барселона. На стадионот на шпанскиот клуб вечерва се игра доста динамичен...

Сервиси 09.09.22 | 09:54

Во октомври ќе имаме два неработни дена

Следните неработни денови за македонските граѓани се во следниот месец – октомври. 11 октомври (вторник), Ден на народното востание и 23 октомври (недела), Ден на Македонската...

Македонија 05.07.22 | 10:06

„Има зошто“: Димитров повика покрај македонското, денес да го вееме и европското знаме

Македонското државно знаме во една, европското знаме во друга рака, предлага за денешните протести поранешниот министер за надворешни работи Никола Димитров, објаснувајќи...

Музика 10.05.22 | 16:26

Виктор Апостоловски: Не верувам дека Андреа намерно го фрли знамето, но никогаш не би постапил така

Македонскиот пејач Виктор Апсостоловски гостуваше во емисијата „Утрински брифинг“ на „Слободна“ ТВ, каде зборуваше за инцидентот во кој нашата претставничка Андреа...

Музика 09.05.22 | 11:50

Андреа се обрати преку „стори“: Македонското знаме ќе продолжам да го веам гордо како до сега

Македонската евровизиска претставничка Андреа Коевска уште еднаш се обрати до јавноста, овојпат преку „Инстаграм“. Сакам на сите уште еднаш со цела почит да ви се...

Македонија 09.05.22 | 10:59

Калајџиев: Добра прилика да се прашаме од кого младите ќе учат како се сака татковината

Професорот Гордан Калајџиев смета дека фрлањето на македонското знаме од страна на македонската претставничка на „Евровизија“ беше ненамерно, но смета и дека ова...

Музика 09.05.22 | 09:59

Tреба да ѝ се прости моменталната непромисленост и да ѝ се даде ветер во грб, вели шефицата на евровизиската делегација

Шефицата на македонската евровизиска делегација, Мери Попова за инцидентот со македонското знаме, што се случи вчера во Торино, Италија, за „Нова Македонија“ вели...

Македонија 09.05.22 | 09:33

Дурловски: Прости и ти Андреа

Драги млади, простете што не успеавме од ова парче земја да направиме подобро место за живеење, вели оперскиот пејач Игор Дурловски, некогашен предводник на протестите...

Музика 09.05.22 | 09:04

МРТ најави санкции и против одговорните во македонската делегација

Најостро го осудуваме потегот на нашата претставничка на „Песна за Евровизија 2022“, Андреа Коевска, којашто за време на фотографирањето во Торино го фрли на земја државното...

Твитови 09.05.22 | 00:05

Што велат твитерџиите за фрленото македонско знаме

Кариерата на девојчево да заврши тука и веднаш pic.twitter.com/hfCKWpJK30 — Александар Костиќ (@alkostic) May 8, 2022 Ја праќаат да претставува држава, а никој во државата не ја знае и дебилот...

Музика 08.05.22 | 23:34

Андреа се огласи по фрлањето на знамето

По бурните реакции во јавноста откако беше објавено видеото на кое се гледа како евровизиската претставничка Анреа Коевска го фрла македонското знаме на земја за да...

Македонија 03.05.22 | 20:19

Левица поднесе иницијатива за инспекциски надзор против општина Гостивар заради неистакнување на македонското знаме

Политичката партија Левица, до надлежниот инспекторат, поднесе Иницијатива за вршење вонреден инспекциски надзор против Општина Гостивар, бидејќи Советот на Општината...

Фудбал 29.03.22 | 12:13

Македонското знаме и Македонија на насловната на шпанска „Марка“

Насловната страница на шпанскиот спортски магазин Марка пред денешниот историски дуел на Македонија: