Одлуката на австралискиот федерален суд да му се укине визата на Новак Ѓоковиќ, предизвикува промени во распоредот на Австралија опен.

{анса за настап на турнирот ќе добие 150. тенисер на светот, Салваторе Карузо.

Местото на Ѓоковиќ, кој беше прв носител на турнирот, во натпреварувачкиот костур ќе го преземе петтиот тенисер на светот, Русинот Андреј Рублев, кој во првото коло ќе игра против сонародникот на Ѓоковиќ, Миомир Кецмановиќ.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.