Ознака: новак ѓоковиќ
Останати спортови 15.06.21 | 19:53

Таткото на малиот Том: Спиеше со капата

Момчето Том од трибините на Ролан Гарос го привлече вниманието на јавноста во финалето меѓу Ѓоковиќ и Циципас. Ѓоковиќ откри кое е детето што му го подари рекетот По...

Останати спортови 13.06.21 | 23:40

Ѓоковиќ по триумфот во Париз: Овие 48 часа ќе ги паметам додека сум жив

Потпомогнат од беспрекорен сервис светскиот рекет број еден Новак Ѓоковиќ дојде до целта и го победи Циципас со 6:7(6), 2:6, 6:3, 6:2, 6:4 за својот втор шампионат на Ролан Гарос...

Останати спортови 13.06.21 | 22:48

Циципас: Не знам што правеше Ѓоковиќ, но од соблекувалната излезе сосема друг човек

Грчкиот тенисер Стефанос Циципас уште долго ќе жали за пропуштената шанса да се закити со првиот грен слем трофеј во кариерата. Тој не го криеше разочарувањето по натпреварот...

Останати спортови 13.06.21 | 20:12

Историска победа: Ѓоковиќ е единствениот кој ги освоил сите четири грен слема барем двапати

Српскиот тенисер Новак Ѓоковиќ го освои Ролан Гарос по вторпат во кариерата, откако во финалето го победи Гркот Стефанос Циципас со 6:7, 2:6, 6:3, 6:2, 6:4. До 84. трофеј во кариерата...

Останати спортови 13.06.21 | 19:28

Ѓоковиќ го освои „Ролан Гарос“

По пауза од пет години првиот светски рекет Новак Ѓоковиќ повторно го освои Ролан Гарос. Финалето се играше во пет сета. Стефанос Циципас поведе со 2-0, но не го издржа...

Останати спортови 12.06.21 | 09:41

Ѓоковиќ: Го одиграв најдобриот натпревар на Ролан Гарос во кариерата

Најдобриот светски тенисер Новак Ѓоковиќ со многу емоции им се обрати синоќа на новинарите во Париз по триумфот над Рафаел Надал и пласманот во финалето на Ролан Гарос. Оваа...

Останати спортови 11.06.21 | 23:31

Да ве слушнам: Ноле го сврте мечот и го победи Надал

Српскиот тенисер Новак Ѓоковиќ со пресврт го совлада големиот ривал Рафаел Надал со 3-1 во сетови, односно 3-6, 6-3, 7-6 и 6-2 и така избори пласман во финале на Ролан Гарос. Шпанецот...

Останати спортови 10.06.21 | 21:18

Ѓоковиќ до Јокиќ: Се надевам дека ќе ти донесам среќа во плеј-офот, те сакам, брате!

Најдобриот тенисер на АТП листата, Новак Ѓоковиќ одлучи на тренингот пред полуфиналето на „Ролан Гарос“ со Рафаел Надал да облече дрес на Никола Јокиќ, кој беше прогласен...

Останати спортови 10.06.21 | 08:33

Eден ќе остане без титулата: Надал-Ѓоковиќ во полуфиналето на Ролан Гарос

Светскиот рекет број 1, Новак Ѓоковиќ ги сподели своите очекувања пред претстојното полуфинале на Ролан Гарос против 13-кратниот победник на Францускиот опен, Рафаел...

Останати спортови 04.06.21 | 15:28

Ноле „сочно“ го почести навивачот што постојано му дофрлуваше: Да ти е**м мајката

Новак Ѓоковиќ се пласира во третото коло на Ролан Гарос откако во три сета го победи Пабло Куевас, но неговиот меч помина во знак на вербалниот инцидент што српскиот...

Останати спортови 02.06.21 | 08:37

Ѓоковиќ: Навикнати сме на казни и санкции

Првиот светски рекет, Новак Ѓоковиќ, го коментираше медиумскиот бојкот на Наоми Осака и нејзиното повлекување од Ролан Гарос, откако организаторот ја казни парично...

Останати спортови 24.05.21 | 13:42

Ѓоковиќ: Работам според програма со која ќе блеснам на Ролан гарос во Париз

Најдобриот тенисер во светот, Новак Ѓоковиќ, кој оваа недела игра на турнирот во Белград, ја коментираше неговата состојба пред настапот на Грен слемот во Франција,...

Останати спортови 16.05.21 | 22:23

Надал го совлада Ѓоковиќ во финалето во Рим

Шпанецот Рафаел Надал триумфираше вечерва на тенискиот мастерс во Рим совладувајќи го по голема борба во финалето бранителот на трофејот Србинот Новак Ѓоковиќ со 2:1...

Останати спортови 27.04.21 | 09:42

На Ноле му се заарни да игра дома во Белград

Најдобриот тенисер на светот, Новак Ѓоковиќ, ќе учествува на АТП 250 турнир во Белград. Мечевите ќе се играат во периодот 22-29 мај, односно една недела пред Грен слемот Ролан...

Останати спортови 24.04.21 | 23:04

Ѓоковиќ поразен на домашен терен: Ноле загуби во полуфиналето на „Србија Опен“

Првиот тенисер на АТП ранг листата, Новак Ѓоковиќ, е поразен на турнирот „Србија Опен“ што се игра во Белград. Ѓоковиќ загуби во полуфиналната пресметка против рускиот...

Останати спортови 17.04.21 | 21:55

Рај во Шпанија: Погледнете ја куќата на Ноле во Марбеља

Новак Ѓоковиќ реши својата база да ја префрли во Марбеља. Досега тој беше во Монако но со семејството се префрли во Шпанија каде што живее и неговиот брат. Вилата е навистина...

Останати спортови 28.03.21 | 15:24

Четири години подоцна: Андре Агаси открива зошто се раздели со Ѓоковиќ

Славниот поранешен тенисер, Андре Агаси, десет месеци му беше тренер на Новак Ѓоковиќ, а нивната соработка прекина во мај 2017 година. Сега, четири години подоцна, Агаси...

Калеидоскоп 21.03.21 | 11:06

Манекенка открива пеколен план: Ми понудија цело богатство само да спијам со Новак

На манеканката Наталија Шќекиќ ѝ биле нудени 60.000 евра да спие со Новак Ѓоковиќ и да набави снимка со која подоцна би се уценувал светскиот рекет број 1, пишува српскиот...

Останати спортови 09.03.21 | 10:49

Скандал на Новак Ѓоковиќ: Организираше масовна забава без никакви антикорона мерки

Новак Ѓоковиќ повторно предизвика скандал со огромно прекршување на мерките за борба со корона вирусот. Ноле и неговото семејство организираа масовна прослава во центарот...

Останати спортови 08.03.21 | 22:20

Ѓоковиќ пречекан како „крал“ во Белград

Најновото ранигање на АТП го потврди ракордот на Новак Ѓоковиќ кој влезе во историјата на тенисот како единствениот кој 311 недела е светски број еден. Ѓоковиќ го надмина...