Ознака: австралија опен
Останати спортови 30.01.22 | 15:20

Рафаел Надал славеше на Австралија опен

Рафаел Надал славеше на Австралија опен со што дојде до 21. грен-слем трофеј во својата кариера. Тоа е рекорден број грен-слем титули што ги освоил некој тенисер во историјата. Во...

Останати спортови 30.01.22 | 12:38

Навивач со транспарент втрча на теренот на финалето на Австралија опен меѓу Надал и Медведев

Навивач се обиде да истрча на теренот за време на финалето на Австралија опен меѓу Данил Медведев и Рафаел Надал. Навивач скокна на теренот од далечина од околу три метри,...

Останати спортови 29.01.22 | 13:16

Австралијката Ешли Барти без загубен сет триумфираше на Австралија опен

Австралиската тенисерка, Ешли Барти, без загубен сет ја освои титулата на женскиот турнир на Австралија опен, откако во финалето ја совлада Американката Даниела Колинс...

Останати спортови 26.01.22 | 09:34

Циципас лесно до полуфиналето на Австралија опен

Грчкиот тенисер Стефанос Циципас полеснио од очекувањата избори пласман во полуфиналето на Австралија опен. Циципас во четврт-финалето на Грен слемот во Мелбурн, го...

Останати спортови 26.01.22 | 08:35

Шаповалов: На Надал премногу му се дозволува

Канаѓанецот Денис Шаповалов по поразот од Рафаел Надал во четвртфиналето на Австралија опен 2:3 го коментираше конфликтот со судијата. Шаповалов се истури врз судијата...

Останати спортови 25.01.22 | 09:17

Шаповалов се истури врз судијата поради маткањето на Надал: Ти си корумпиран!

Шпанскиот тенисер Рафаел Надал избори пласман во полуфиналето на Автсралија опен, откако утрово го совлада Денис Шаповалов од Канада со 3:2. Во меч што траеше четири...

Останати спортови 22.01.22 | 08:51

Калин Ивановски елиминиран во првото коло на АО

Македонскиот тенисер Калин Ивановски не успеа да го мине првото коло на јуниорскиот Австралија опен. Талентираниот Македонец рано утрово загуби од Јарослав Демин (Русија)...

Останати спортови 21.01.22 | 15:58

Без Ѓоковиќ е лесно: Надал влезе во втората недела на Австралија опен

Петтиот светски рекет, Рафаел Надал, во третото коло на Австралија опен го победи Русинот Карен Хачанов со 3:1 во сетови (6:3, 6:2, 3:6, 6:1). За Шпанецот ова е осми триумф во исто...

Останати спортови 19.01.22 | 23:41

Зверев: Има позитивни на Австралија Опен, ама не ги тестираат

Германскиот тенисер и трет рекет во светот, Александар Зверев, смета дека веројатно има повеќе играчи заразени со ковид-19 на Австралија Опен, но тие не се тестираат,...

Останати спортови 19.01.22 | 19:20

Австралија Опен ќе ги плати судските трошоци за „случајот Ѓоковиќ“

Судските трошоци кои се проценуваат на околу еден милион долари за двете рочишта што беа одржани во Мелбурн поради проблемите со влезната виза на најдобриот светски...

Останати спортови 18.01.22 | 09:53

Медведев смета дека Надал е фаворит за освојување на Австралија опен

Рускиот тенисер Данил Медведев го прогласи Шпанецот Рафаел Надал за фаворит на Австралија опен уште по првото коло на турнирот во Мелбурн. Мислам дека фаворит е тој...

Останати спортови 18.01.22 | 09:30

Навивачите кои купиле карти си ги бараат парите назад, не сакаат да го гледаат Надал туку Ѓоковиќ

Српските медиуми објавуваат дека голем број навивачи кои купиле карти за Австралија Опен бараат да им бидат рефундирани парите. Тие сметаат дека се измамени од организаторите...

Останати спортови 16.01.22 | 23:23

Српска обложувалница ќе им исплаќа пари на сите што се обложиле дека Ѓоковиќ ќе го освои АО

Пo 11 дена драма околу Новак Ѓоковиќ, неговите документи за вакцинација, визата за влез во земјата и неговиот настап на Австралија опен, Федералниот суд одлучи да ја отфрли...

Останати спортови 16.01.22 | 09:18

Французинката Ализ Корне: Новак секогаш прв застанува во одбрана на тенисерите, а никој од нас не застана зад него

Французинката Ализ Корне ја коментираше судската одлука за укинување на визата на Новак Ѓоковиќ, по што српскиот тенисе ќе мора да ја напушти Австралија и нема да има...

Останати спортови 16.01.22 | 08:55

Италијанецот Салваторе Карузо ќе го пополни испразнетото место на Ѓоковиќ на Австралија опен

Одлуката на австралискиот федерален суд да му се укине визата на Новак Ѓоковиќ, предизвикува промени во распоредот на Австралија опен. {анса за настап на турнирот ќе...

Останати спортови 16.01.22 | 08:27

Ѓоковиќ го загуби спорот пред Федералниот суд, мора итно да ја напушти Австралија

Најдобриот светски тенисер, Новак Ѓоковиќ, по неколкучасовната судска расправа утринава го загуби спорот пред Федералниот суд на Австралија, со што и официјално влезната...

Останати спортови 15.01.22 | 11:49

Надал: Австралија Опен ќе биде одличен грен-слем и без Ѓоковиќ

Додека е во тек борбата на Новак Ѓоковиќ да остане во Австралија и да настапи на Австралија Опен во јавноста големо внимание со своите коментари привлекува Шпанецот,...

Останати спортови 15.01.22 | 08:04

Ѓоковиќ го вратија во притвор во истиот мигрантски хотел во кој веќе беше затворен

Откако Австралија повторно му ја укина визата на Новак Ѓоковиќ, српскиот тенисер, по новото сослушување е вратен во притвор и времето до конечната пресуда ќе го мине...

Останати спортови 12.01.22 | 10:15

Ѓоковиќ објави детално објаснување на своите постапки пред да отпатува во Австралија

Најдорбиот тенисер на светот, Новак Ѓоковиќ, на Инстаграм детално објасни зошто не бил во изолација откако бил позитивен на тест за Ковид-19 во декември. Ѓоковиќ онјаснува...

Останати спортови 11.01.22 | 17:07

Калин Ивановски е 17-ти носител на Австралија опен за јуниори!

Ако главното прашање во тенискиот свет е дали Новак Ѓоковиќ, иако е прв носител, сепак ќе игра на АО во Мелбурн, тогаш ние и нашата спортска јавност едвај чека да види...