Поранешниот светски рекет број 2, Александар Зверев, е елиминиран во второто коло на Австралија Опен. Тој загуби од Мајкл Ммо со 31 во сетови (7:6, 4:6, 3:6, 3:6).

За Германецот ова е најрана елиминација од Грен слем турнирите по Вимблдон 2019 година, каде што не победи на ниту еден натпревар.

Ммо се соочи со противник од 20 најдобри по петти пат и ја освои својата втора победа. Неговиот следен противник е Џеј Џеј Волф.

Александар Зверев с епојави на вториот официјален турнир по повреда на зглобот и операција. Во 2023 година има една победа на четири натпревари.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.