Македонската заедница во Австралија објави фотографија со забранети знамиња, каде што се наоѓа и македонското знаме.

Знамето е забрането заедно со Израел, Русија, Белорусија, Палестина и Тајван, а засега не е позната причината на организаторот, јавува австралиското радио СБС на македонски.

Забрането е и старото знаме со 16 краци од Кутлеш.

Знамињата на Палестина и Израел се забранети поради војната, а руските и белоруските знамиња поради војната во Украина.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.