Ознака: тенис
Останати спортови 14.07.24 | 17:50

Алкараз убедливо против Ѓоковиќ, Шпанецот ја одбрани титулата на Вимблдон

Шпанскиот тенисер Карлос Алкарас е победник на годинашното издание на престижниот гренслем турнир Вимблдон, откако го прегази Новак Ѓоковиќ во денешното финале во...

Останати спортови 14.07.24 | 16:20

Лина Ѓорческа поразена во финалето на фјучрсот во Рим

Денеска во финалето на ИТФ фјучрсот В75 во Рим, најдобрата македонска тенисерка Лина Ѓорческа загуби од Оксана Селехметева од Русија со резултат 2:0 во сетови. Селехметева...

Останати спортови 13.07.24 | 19:20

Лина Ѓорческа со пресврт до финале на турнир во Рим

Македонската тенисерка Лина Ѓорческа забележа нов голем успех оваа сезона, откако в недела ќе игра ново финале на еден ИТФ фјучрс. Тетовчанката во денешното полуфинале...

Останати спортови 11.07.24 | 19:21

Јасмин Паолини се пласираше во финалето на Вимблдон

Италијанската тенисерка Јасмин Паолини се пласираше во финалето на Вимблдон откако по три сета ја совлада Дона Векиќ (6:2, 4:6, 7:6). Седмата тенисерка во светот по два часа...

Останати спортови 11.07.24 | 19:09

Ѓорческа ќе игра во четвртфиналето на турнирот во Рим

Македонската тенисерка Лина Ѓорческа успеа да се пласира во четвртфиналето на ИТФ турнирот W75 Рим. Нејзината противничка Кристина Дину од Романија го предаде мечот...

Останати спортови 29.06.24 | 11:23

Турнирот би сакал, но сè уште не се знае дали Кејт Мидлтон ќе доделува трофеи на Вимблдон

Принцезата од Велс, Кејт Мидлтон редовно го посетува Тенискиот турнир Вимблдон и учествува во доделувањето трофеи на победниците. Вимблдон почнува на 1 јули, а иако...

Останати спортови 25.06.24 | 19:04

Не издржа во двата тај-брејка: Лина Ѓорческа не го мина првото квалификациско коло на Вимблдон

Најдобрата македонската тенисерка, Лина Ѓорческа, не успеа да ја мине првата пречка на квалификациите на Вимблдон. Таа загуби со 2:0 (7:6 и 7:6) од Американката Саша Викери,...

Останати спортови 25.06.24 | 13:50

Ѓоковиќ: Не дојдов на Вимблдон само за да одиграм неколку кола

Српскиот тенисер Новак Ѓоковиќ изјави наскоро кога ќе донесе конечна одлука за евентуалното учество на Вимблдон. Вториот светски рекет пристигна во Лондон на 24 јуни,...

Останати спортови 24.06.24 | 11:11

Ѓоковиќ го надмина Алкараз на АТП ранг листата

Српскиот тенисер Новак Ѓоковиќ се искачи на второто место на најновата АТП ранг-листа објавена денес на веб-страницата на организацијата. Шпанецот Карлос Алкараз минатата...

Останати спортови 15.06.24 | 22:48

Олимпискиот шампион Андреј Рублев нема да настапи на Олимпијадата во Париз

Руските тенисери Андреј Рублев, Карен Хачанов и Људмила Самсонова нема да учествуваат на Олимписките игри во Париз, соопшти претседателот на руската Тениска федерација...

Останати спортови 01.06.24 | 22:06

Ѓоковиќ не сака да ја отвори Пандорината кутија

Колку пати му се случило во кариерата на Новак Ѓоковиќ да биде отпишан, а потоа да успее да стане од нокдаун и целосно да ја „прегази“ конкуренцијата. Првото нешто што...

Останати спортови 29.05.24 | 19:35

Ѓорческа одлична, за место во третото коло на фјучерс-турнирот во Словенија

Најдобрата македонска тенисерка Лина Ѓорческа успеа да се пласира во третото коло на ИТФ фјучрсот W50 Oточец во Словенија. Таа попладнево во рамките на првото коло ја...

Останати спортови 22.05.24 | 20:57

Во Скопје се игра силен тениски турнир

Интересни и возбудливи мечеви се одиграа денеска на терените на ТК Југ во рамките на Македонија Опен 2024. Во три меча победникот беше решен во три сета игра од кои во два...

Останати спортови 06.05.24 | 22:11

Четворица македонски тенисери утре на фјучерс во Србија

Четворица македонски тенисери утре ќе настапат на фјучерс турнирот М25 во српскиот град Куршумлиска бања. Тројца од нив, Обрад Марковски, Шендрит Деари и Стефан Мицов,...

Останати спортови 22.04.24 | 10:30

Девојката му беше среќa: Kaспер Руд ја освои првата голема титула

Шестиот светски рекет Каспер Руд попладнево го победи 7-от на светската ранг-листа Стефанос Циципас во финалето во Барселона (7:5, 6:3) и поведе во меѓусебните натпревари...

Останати спортови 19.04.24 | 21:46

Се кладел и ги манипулирал резултатите: Бугарски тениски судија доживотно суспендиран

Бугарскиот тениски судија Павел Атанасов доби доживотна суспензија поради 21 прекршување на тениската антикорупциска програма, соопшти Меѓународната агенција за интегритет...

Останати спортови 07.04.24 | 11:45

Ѓоковиќ собори уште еден рекорд – стана највозрасниот „број еден“ во историјата на тенисот

Новак Ѓоковиќ собори уште еден тениски рекорд. Српскиот тенисер стана најстариот „број еден“ во историјата на АТП листата, со што го собори рекордот што со години го...

Останати спортови 10.03.24 | 09:07

Ѓоковиќ и Сабаленка изгубија по сет, но се пласираа во третото коло во Индијан Велс

Српскиот тенисер и светски рекет број еден, Новак Ѓоковиќ, се пласираше во третото коло на АТП турнирот во Индијан Велс (САД). Во второто коло Ѓоковиќ го победи Австралиецот...

Останати спортови 26.02.24 | 09:17

Ѓорческа без промена во пласманот на ВТА, пад за едно место на Ивановски на АТП ранг-листата

Најдобрата македонска тенисерка на најновата ранг-листа нема промена во пласманот и има ист број поени како и претходната недела. Таа се наоѓа на 235. место на ВТА ранг-листата...

Останати спортови 15.02.24 | 09:38

Надал призна дека Ѓоковиќ е најдобриот во историјата на тенисот

Шпанскиот тенисер и 22-кратен грен слем шампион Рафаел Надал кажа што мисли за лидерот во светската ранг-листа, 36-годишниот Новак Ѓоковиќ. -Мислам дека Новак е добра личност....