Новак Ѓоковиќ вечерва во Торино по шести пат во кариерата го освои завршниот АТП Мастерс, откако во финалето по два сета со 7:5, 6:3 го совлада четвртиот играч во светот Норвежанецот Каспер Руд.

Осмиот тенисер во светот победи поеден час и 34 минути.

По вечерашната победа Ѓоковиќ се израмни со рекордот на Роџер Федерер кој исто така има шест трофеи на последниот Мастерс во сезоната.

Српскиот тенисер претходно го освои завршниот турнир во 2008, 2012, 2013, 2014 и 2015 година.

Ѓоковиќ ја освои 91-та титула во кариерата, а петта сезонава.

Руд за првпат играше во финалето на завршниот АТП турнир.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.