Реал Мадрид по поразот од Барселона во натпреварот од 33. коло на Ла Лига против Рајо Ваљекано (0:1) се доближи до освојување на шпанското првенство. За да стане шампион на Шпанија, на мадридскиот клуб му е доволно да освои еден бод во преостанатите пет кола.

Тимот на Карло Анчелоти во последните пет кола од Ла Лига ќе игра против Еспањол, Атлетико Мадрид, Леванте, Кадиз и Бетис.

Реал Мадрид е на првото место со 78 бодови, 15 бодови повеќе од второпласираната Барселона.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.