Поради мешање на политиката во спортот, Светската фудбалска федерација (ФИФА) изрече ригорозни казни за Пакистан, Зимбабве и Кенија.

Доха е во центарот на вниманието во светот на фудбалот. Во овој катарски град денеска се одржува конгресот на ФИФА, а додека утре ќе биде ждрепката за Светското првенство, чиј домаќин е оваа земја.

На Конгресот на кој се присутни претседателот на ФФМ, Муамед Сејдини, потпретседателот Лазар Ракиџиев и генералниот секретар Филип Поповски, светската куќа на фудбалот суспендираше три земји.

Останува да видиме каква одлука ќе донесе за Иран по инцидентот на домашниот меч со Либан кога на околу 2.000 жени не им беше дозволено да влезат на стадион и да го гледаат мечот. Доколку Иран биде суспендиран, во тој случај прва репрезентација која ќе добие место на Мундијалот би била Италија и покрај тоа што беше елиминирана од Македонија.

 

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.