Ознака: суспензија
Балкан 20.05.23 | 18:15

Родителите бараат суспензија на директорот, психологот и педагогот во белградското училиште „Владислав Рибникар“

Родителите на учениците од VII/2 клас од Основното училиште „Владислав Рибникар“, кои ги претрпеа најтешките последици од трагичното пукање на 3 мај, испратија писмо...

Ракомет 24.04.23 | 16:44

МОК со 4-годишна суспензија за Борко Ристовски зашто го навредил претседателот Даниел Димевски, голманот најави борба

По пријава на првиот човек на Македонскиот олимписки комитет, Даниел Димевски, на поранешниот македонски репрезентативец, сега голман за РК Вардар,  Борко Ристовски...

Македонија 16.12.22 | 08:52

Рускоска потврди дека Спасовски и „Беса транс“ директно стојат зад нејзината суспензија

Одбивањето на Вилма Рускоска да потклекне на политичкиот притисок е причината таа да биде суспендирана. Поранешната шефица на Обвинителството за органзиран криминал...

Македонија 24.08.22 | 12:04

Советот на јавни обвинители ја држи страната на Јовески: Одбиена жалбата на Русковска, суспензијата останува

Советот на јавни обвинители на Република Македонија на денешната 63-та седница, едногласно одлучи жалбата за суспензијата на обвинителката Вилма Русковска да се отфрли...

Македонија 19.08.22 | 15:27

Рускоска суспендирана една недела пред да почне распитот за станицата за технички преглед, предмет заглавен во фиоките на МВР на Спасовски

Обвинителката за организиран криминал Вилма Русковска денеска во изјава за медиумите откри дека била суспендирана една недела пред да почне распит на сведоци за случајот...

Македонија 19.08.22 | 14:47

Русковска: Притисокот доаѓа од поранешна влада

Апсолутно ова не е притисок од сегашната влада, но ние сме имале и многу влади претходно, без да прецизира од која влада доаѓа притисокот. Ова беше кусата изјава на обвинителката...

Македонија 17.08.22 | 17:20

Русковска ќе се жали на одлуката за суспензија, владата тврди дека на Муареми му истекол мандатот

Шефицата на Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција, Вилма Русковска ќе се жали на суспензијата од републичкиот обвинител, Љубомир...

Македонија 17.08.22 | 15:08

Лиле Стефанова ќе ја менува Русковска додека трае суспензијата

По суспензијата на Вилма Русковска, нејзиното место според годишниот план за распоред на обвинители ќе го преземе обвинителката Лиле Стефанова. Стефанова ги водеше...

Македонија 16.08.22 | 16:20

По суспензијата Русковска со придружба изнесена од канцеларијата, веќе нема пристап до документи и предмети

Со добивањето на решението за суспензија, шефицата на Обвинителството за гонење организиран криминал Вилма Русковска со придружба била изнесена од канцеларијата,...

Останати спортови 09.08.22 | 16:16

Британски тренер по атлетика доби доживотна суспензија поради сексуална злоупотреба

Британскиот тренер по атлетика Тони Миникјело денеска е доживотно суспендиран поради недолично однесување, вклучително и сексуална злоупотреба на спортисти. Судскиот...

Фудбал 31.03.22 | 12:49

ФИФА суспендираше три земји поради мешање на политиката во фудбалот

Поради мешање на политиката во спортот, Светската фудбалска федерација (ФИФА) изрече ригорозни казни за Пакистан, Зимбабве и Кенија. Доха е во центарот на вниманието...

Ракомет 07.03.22 | 23:34

ИХФ ги суспендира Русија и Белорусија и нивните клубови

Интернационална ракометна федерација (ИХФ) се приклучи на другите спортски федерации со одлука за суспензија на Русија и Белорусија од сите ракометни активности во...

Балкан 31.01.22 | 11:24

Најавена суспензија, па разрешување на невакцинираните свештеници на Кипар

Поглаварот на Кипарската православна црква вчера најави дека ќе суспендира десетина свештеници од неговата епархија бидејќи одбиле да го послушаат неговиот повик...