Меѓународната фудбалска федерација (ФИФА) и американската спортска медиумска компанија „Релевент“ се договорија да ја прекинат правната битка околу забраната на големите европски фудбалски лиги и клубови да играат официјални натпревари во САД. Ова го пишува весникот „Фајненшл тајмс“.

– Преместувањето на официјалните натпревари од Европа во Соединетите Држави е возбудлив предлог, но тој мора да биде внимателен и соработувачки, соопшти „Relevent“.

Изворот вели дека ФИФА ја разгледува можноста „да направи промени во своите правила во врска со тоа дали натпреварите може да се играат надвор од домашната територија на лигата“.

Европските врвни клубови често играат пријателски и ревијални натпревари во Америка, но тие не можат да одржуваат официјални сезонски натпревари во земјата. Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.