Ознака: фифа
Фудбал 25.02.21 | 23:37

Случајот застаре: ФИФА ја прекина истрагата против Бекенбауер за давање мито

Етичкиот суд на Меѓународната фудбалска федерација (ФИФА), поради застареност на случајот ја затвори истрагата против германската фудбалска легенда, Франц Бекенбауер,...

Фудбал 05.02.21 | 22:41

Мартовските квалификации под знак прашалник поради корона правилата за патување

Клубовите можат да им забранат на фудбалерите да играат за своите репрезентации додека се во сила рестриктивни мерки поврзани со пандемијата со Ковид-19, соопшти вечерва...

Фудбал 17.12.20 | 23:05

ФИФА го прогласи Клоп за тренер, а Левандовски за играч на годината

ФИФА ја одржа церемонијата на доделување на наградите „The Best “ за најголемите достигнувања во светскиот фудбал под посебен режим поради пандемијата на коронавирус. Наградата...

Фудбал 08.12.20 | 16:27

Премиите зголемени: Македонија ќе добие 12 милиони долари ако се пласира на Мундијалот во Катар 2022

Светската фудбалска федерација (ФИФА) донесе одлука за зголемување на премиите за следното Светско прввенствово Катар 2022 година. Според новиот награден фонд, победникот...

Фудбал 27.11.20 | 12:03

Нема да играме со Бугарија, Албанија, БиХ, Словенија, Црна Гора: Македонија во четвртиот шешир за квалификациите за СП 2022

Светската фудбалска федерација (ФИФА) ги одреди шеширите за ждрепката за групите од квалификациите за Светското првенство во фудбал што во 2022 година ќе се одржи во Катар. Ждрепката...

Фудбал 26.11.20 | 10:43

Португалскиот тренер бара ФИФА да ја повлече „десетката“ во чест на Марадона

Простувајќи се од Диего Армандо Марадона, тренерот на Олимпик Марсеј, Португалецот Андре Виљаш Боаш, упати предлог до Светската фудбалска федерација (ФИФА), како да...

Фудбал 30.10.20 | 14:33

Претседателот на ПСЖ ослободен од обвинението за случајот корупција во ФИФА

Катарскиот бизнисмен Насер Ал-Келаифи е ослободен од обвиненијата за „тешка кривична злоупотреба“ во петокот во случај за примање мито, во кој беше вклучен и поранешниот...

Фудбал 22.10.20 | 12:11

Македонија рипна за едно место на ФИФА рејтинг-листата: Сега сме зад Словенија, а пред Бугарија, Албанија

Македонската фудбалска репрезентација бележи напредок за една позиција на најновото ФИФА рангирање на најдобрите селксции во светото. „Црвено-жолтите“ во изминатиот...

Спорт 23.09.20 | 11:31

Нов скандал во ФИФА – осуден сопственикот на ПСЖ и екс-генсекот на фудбалската организација

Првиот човек на Пари Сен Жермен, Ал Калифи доби условна казна затвор во времетраење од 28 месеци под обвинение за корупција. Ал Калифи се терети за малверзации со телевизиските...

Фудбал 17.09.20 | 14:45

Македонија напредуваше две места на ФИФА-листата

Македонската фудбалска репрезентација бележи скок од две позиции на ФИФА ранг листата за месец септември. „Црвено-жолтите“ по победата над Ерменија, и нерешениот...

Фудбал 15.07.20 | 21:20

ФИФА го потврди распоредот за натпреварите во Катар 2022 година

ФИФА го објави распоредот за Светското првенство во Катар, кое ќе започне на 21 ноември и ќе трае до 18 декември 2022 година. За време на групната фаза од натпреварувањето,...

Вести 11.07.20 | 18:44

Играчите се уморни: Петте измени во еден натпревар ќе останат

Претседателот на ФИФА, Џани Инфантино, објави дека организацијата размислува за задржување на правилото за петте смени за следната сезона. По продолжувањето на фудбалските...

Фудбал 07.07.20 | 13:10

ФИФА ќе ја одложи одлуката за избор на градови домаќини на СП 2026

Светската фудбалска федерација (ФИФА) ќе ја одложи одлуката за избор на градови во кои ќе се играат натпреварите од Светското првенство во 2026 година, поради пандемијата...

Вести 15.06.20 | 14:26

Не се сите Роналдо: Околу 500 фудбалери побарале помош од ФИФА

Фудбалерите од клубовите во стечај ќе добијат помош од ФИФА. Вкупно 441 фудбалер поднеле барање до Светската асоцијација за паричен надоместок. Тоа се играчи кои имаат...

Фудбал 20.03.20 | 14:06

Инфантино пресече: Нема веќе трансфери за 100 милиони евра

ФИФА сака да предложи опции за правна заштита на играчите во врска со пандемијата на коронавирус, изјави Џани Инфантино, претседател на Централата. Голем број на тимови,...

Фудбал 30.09.19 | 23:46

Кардиф мора да плати 6 милиони евра за Сала

ФИФА го задолжи Кардиф Сити да му плати на Нант 6 милиони евра за трансферот на Аргентинецот Емилијано Сала, пренесува „Би-Би-Си“. Дваесет и осум годишниот напаѓач се...

Фудбал 27.09.19 | 00:00

Скандал на гласањето за Меси

ФИФА се обидува да го исчисти своето име од скандалот кој беше обелоденет денеска, во врска со лажирано гласање за наградата „Д бест“, која во понеделникот ја доби Лионел...

Фудбал 26.09.19 | 11:24

ФИФА ја тресе скандал

Светската фудбалска федерација (ФИФА) го избра Лионел Меси за најдобар светски фудбалер за 2019 година, а потоа беа соопштени и гласовите на сите селектори и капитени...

Фудбал 23.09.19 | 23:23

ФИФА го избра Меси за најдобар

Денеска се одржа церемонијата за доделување на наградата на ФИФА за најдобар фудаблер во светот според ФИФА. Во потесна конкуренција беа Лионел Меси, Кристијано Роналдо...

Фудбал 25.07.19 | 11:38

Македонија се искачи две позиции на најновата ФИФА ранг листа

Македонската фудбалска репрезентација направи скок од две позиции на најновата ФИФА ранг листа. Нашата селекција има 1.333 бодови, исто колку и репрезентацијата на Кина,...