петок, 23 февруари 2024
Свет 23.02.24 | 23:02

Киев соопшти дека полски претставници не се појавиле на бараните разговори за блокадата на границата

Украинска владина делегација денеска ја посети границата со членката на ЕУ Полска за побарани разговори во врска со протестот и блокадата на товари со украинска стока...

Македонија 23.02.24 | 22:39

ДИК предлага да се гласа и со пасошите „Република Македонија“ ако имаат валиден датум

Во Изборниот законик да се стави преодна одредба според која, на претстојните избори, и во земјава и во странство, ќе може да се гласа со пасошите на кои пишува „Република...

Црна хроника 23.02.24 | 22:28

ЦУК: Активен пожар во општина Чашка

Од 15:40 часот има активен пожар над село Мелница, во месноста викана Ливаѓе во општина Чашка, соопшти вечерва Центарот за управување со кризи (ЦУК). Од ЈП „Национални...

Свет 23.02.24 | 22:19

Себастијан Курц доби осум месеци условна казна

Поранешниот австриски канцелар Себастијан Курц е осуден на условна казна од осум месеци поради давање на лажни изјави во парламентарната истрага за наводна корупција...

Свет 23.02.24 | 22:05

20.000 евра награда за информација која ќе помогне во расветлување на смртта на Навални

Шефот на руската антикорупциска фондација и близок соработник на Алексеј Навални понуди 20.000 евра награда за „сеопфатна информација“ за смртта на покојниот лидер...

Свет 23.02.24 | 21:53

Зеленски му кажа на Шумер дека американската помош е клучна

Украинскиот претседател Володимир Зеленски денеска се сретна со лидерот на мнозинството во американскиот Сенат, Чак Шумер и нагласи колку е важна за Украина помошта...

Македонија 23.02.24 | 21:36

Даштевски: Досега пријавени 11 кандидати за претседател на државата, поднесена и една пријава за независен пратеник

Досега се пријавени 11 кандидати за претседател на државата, Вело Марковски, Билјана Ванковска, Томе Николовски, Бујар Османи, Господин Поповски, Максим Димитриевски,...

Кошарка 23.02.24 | 21:25

Македонската кошаркарска репрезентација ги отвори квалификациите за ЕП со пораз

Македонската кошаркарска репрезентација ги отвори квалификациите за ЕП со пораз (69:74) во дуел со Естонија, неуспех на домашен терен кој ги намалува шансите за пласман...

Македонија 23.02.24 | 21:05

Османи од ОН во Њујорк: Мораме да и кажеме не на Русија

Министерот за надворешни работи, Бујар Османи, денес се обрати од седиштето на Обединетите нации во Њујорк, на 56. пленарен состанок на 78-та седница на Генералното собрание,...

Свет 23.02.24 | 20:59

Нови детали: Пребеганиот руски пилот се пијанчел и се дрогирал со пари од Украинците

Пилотот, кој добил  500.000 долари од Украина по пребегнувањето од Русија во август, беше пронајден мртов на паркингот на станбен комплекс во населбата Виљахоса во Аликанте,...

Македонија 23.02.24 | 20:55

Силјановска Давкова: Според основните документи на ЕУ, прашањето за билатералните односи со Бугарија не смее да биде дел од Преговарачката рамка

Говорејќи за ветувањата на СДС за уставните измени, пратеничката и кандидатка за претседател на државата, Гордана Силјановска Давкова, во „Тема на денот“ на Сител...

Свет 23.02.24 | 20:49

Го викаат „Руско злато“: Ова е луксузниот автомобил што Путин прв го проба, а сега му го подари на Ким Џонг Ун

Претседателот на Русија, Владимир Путин, на севернокорејскиот лидер, Ким Џонг Ун, му подари луксузен автомобил „Аурус“, потврди портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков. Претходно,...

Македонија 23.02.24 | 20:48

Силјановска Давкова: Состојбата во државата бара да не седиме и да коментираме од страна, време е за национално единство во секој поглед

Тешко носам одлуки, но стојам зад нив. Состојбата во која се наоѓа земјава бара од нас да не седиме како во ложа и да коментираме, туку да сториме нешто. Еден ден со право...

Свет 23.02.24 | 20:39

Орбан: Унгарија „ќе ја направи Европа повторно голема“

Унгарскиот премиер, Виктор Орбан, порача дека политиката на раководството на ЕУ е многу далеку од интересите на обичните Европејци. Орбан истакнува дека се потребни...

Свет 23.02.24 | 20:30

Најголемата британска обложувалница нуди коефициенти за кој град во Украина следен ќе падне под руска контрола

Најголемата британска берза за обложување „Бетфер“ почна да нуди облози за тоа кој град во Украина ќе биде следниот што ќе го напуштат украинските вооружени сили. Во...

Естрада 23.02.24 | 20:19

Карлеуша: Украдениот ѓердан на Цеца постои, го крие во сеф

Jeлена Карлеуша ја искоментира изјавата на Цеца Ражнатовиќ дека не носи ѓердан кој бил украден во војната во Босна. Карлеуша тврди дека приказната е точна и оти спорниот...

Свет 23.02.24 | 20:07

„Њујорк Тајмс“: 1.000 Украинци се заробени или исчезнати за време на хаотичното бегство од Авдеевка

По освојувањето на Авдеевка од страна на руските сили, воените експерти ширум светот, се уште анализират колкаво тактичко и стратешко значение има тој успех. Како што...

Свет 23.02.24 | 19:56

Поранешниот грчки министер: Ако сакате да знаете што прават вашите влади зад грб во ваше име, тогаш мора да го поддржите Џулијан Асанж

Поранешниот грчки министер за финансии, јанис Варуфакис, повика на поддршка за основачот на Викиликс, Џулијан Асанж. Ако сакате да знаете што прават вашите влади зад...

Свет 23.02.24 | 19:46

Директор на УНХЦР: Украина има право да бара враќање на бегалците на воена возраст во земјата и нивно праќање на фронтот

Регионалниот директор на Канцеларијата на Високиот комесаријат за бегалци на Обединетите нации (УНХЦР) во Европа, Филип Леклер, смета дека Украина има право да бара...

Свет 23.02.24 | 19:35

Пра-пра-прадедо на Џо Бајден бил помилуван од претседателот Абрахам Линколн по извршено убиство

Пра-пра-прадедото на Џо Бајден бил помилуван од 16-тиот американски претседател Абрахам Линколн во 1864 година. Вакво нешто објавува „Вашингтон пост“, повикувајќи се...