петок, 23 февруари 2024
Балкан 23.02.24 | 19:23

Втор дел од извештајот на ЦИА: „Голема Албанија“ со делови од Македонија била голема желба на Албанците уште од пред Втората светска војна

Британската разузнавачка служба активно го поддржувала формирањето на движењето Бали Комбетар (Национален фронт) во Албанија, а американското разузнавање успеало...

Свет 23.02.24 | 19:12

Економијата на Израел се намали за 20% по избувнувањето на војната во Газа

Економијата на израел трпи еден од најлошите падови по Втората светска војна со парализирани бизниси, голем број луѓе од граничните области на Газа принудени да ги...

Свет 23.02.24 | 19:01

Елитна украинска проститутка во Италија претепала руска колешка поради војната

Елитна украинска проститутка се соочува со кривична постапка во Италија затоа што претепала и ограбила своја колешка од Русија. Инцидентот се сличил коа извесен 57-годишен...

Македонија 23.02.24 | 18:57

Мицкоски: Во завршна фаза е програмата за претстојните избори која ќе ја трансформира Македонија

Партискиот истражувачко аналитички центар на ВМРО-ДПМНЕ -„Љубиша Георгиевски“ и Фондацијата Конрад Аденауер во период од 23 до 25 февруари во Велес организираат тридневен...

Македонија 23.02.24 | 18:52

СДСМ: Претседателот на државата да се бира на непосредни избори

Идејата на дел од партиите која овие денови се реактулизира Претседателот на државата да се избира во Собранието не е нова. Станува збор за реафирмирање на барањето...

Кошарка 23.02.24 | 18:43

Распродадени се билетите за кошаркарскиот меч Македонија – Естонија, парите ќе одат за лекување на Леонид

Билетите за натпреварот Македонија – Естонија во рамки на квалификациите за Евробаскет 2025 се распродадени. Вратите на СРЦ Кале, за сите оние кои успеаја да купат билет,...

Свет 23.02.24 | 18:36

Меѓу загинатите во пожарот во зграда во Валенсија има и новороденче

Бројот на загинати во пожар во станбена зграда во Валенсија се зголеми на 10, а градоначалничката Марија Хозе Катала прогласи тридневна жалост во овој град. Весникот...

Здравје 23.02.24 | 18:21

Хоспитализирани уште четири деца со голема кашлица

Во периодот од 16 до 22 февруари, пријавени се 28 нови случаи на голема кашлица. Најголем дел од случаите се пријавени во рамките на епидемијата во Скопје, а пријавени се...

Црна хроника 23.02.24 | 18:11

Пукање во угостителски објект, рането едно лице

На 22.02.2024 околу 14.20 часот во Скопје, полициски службеници од Единицата за интервентна полиција при СВР Скопје го лишија од слобода А.К.(36) од Скопје, постапувајќи по пријава...

Балкан 23.02.24 | 18:00

Османи: Косово не може само, односите со западните сојузници се егзистенцијални

Претседателката на Косово, Вјоса Османи ги повика косовските институции да ги третираат односите со западните сојузници „не само како важни, туку и егзистенцијални“...

Свет 23.02.24 | 17:49

Мајката на Навални доби рок од три часа да се согласи на приватен погреб

Руските власти и дадоа рок од три часа на мајката на Навални да се согласи на приватен погреб, изјави неговата портпаролка. „Руските власти и дадоа рок од три часа на...

Свет 23.02.24 | 17:38

Германија ја легализираше рекреативната употреба на канабисот

Германскиот парламент денеска го усвои законот со кој се дозволува рекреативна употреба на канабисот. Според новиот закон, на лицата постари од 18 години ќе им биде дозволено...

Здравје 23.02.24 | 17:32

Во март почнува камапања за рано откривање на ретките болести

Кампања за рано откривање на ретките болести во март ќе почнат Здружението „Живот со предизвици“ и Здружението на лекарите по општа и семејна медицина. Ќе тргнат од...

Свет 23.02.24 | 17:19

Евакуирани 500 вработени во шведската безбедносна агенција, полицијата се сомнева на истекување гас

Околу 500 вработени денеска се евакуирани од седиштето на шведската Агенција за безбедност поради сомнително истекување на гас, соопшти локалната полиција. Петмина...

Македонија 23.02.24 | 17:09

Осомничените во случајот М-НАВ немаат можност да влијаат врз доказите, затоа се побарани поблаги мерки, велат од Обвинителството

Надлежниот јавен обвинител веќе изврши распит на сите сведоци и на осомничените, а интегритетот на постапката е запазен и не постои опасност за негово компромитирање,...

Македонија 23.02.24 | 17:01

Средба на Тошковски и Бојмацалиев со амбасадорката на Србија, Невена Јовановиќ

Министерот за внатрешни работи во техничката Влада Панче Тошковски и дополнителниот заменик министер Митко Бојмацалиев денеска оствариле работна средба со амбасадорката...

Музика 23.02.24 | 16:47

Со настанот „Читаме џез“ вечерва почнуваат петочните сесии во кафе „Литература“

Од вечерва, 23 февраури, со настанот „Читаме џез“ па секој иден петок ќе се одржуваат петочни сесии во кафе „Литература“ во трговскиот центар „Дајмонд мол“ во Скопје....

Македонија 23.02.24 | 16:22

Николоски: ЕСМ му дала 2 милиони евра на омилениот Марковски за дислокација на делови од ТЕЦ Осломеј, што до денар соодветствува со проценетата вредност

Продолжувам со објавувањето на индиции за криминал во работењето на Електрани на Македонија. Овој пат ќе зборувам за состојбата во термоелектраната Осломеј кај Кичево...

Здравје 23.02.24 | 16:13

Јапонија преку грантови донираше пари за да се купи нов апарат за ултразвук, дигитален ренген апарат и да се реновираат подовите и вратите на Клиниката за дигестивна хирургија

Министерот за здравство Илир Демири и заменик министерката за здравство д-р Маја Манолева денеска присуствуваа на потпишувањето нови грант-проекти во рамки на Јапонската...

Македонија 23.02.24 | 16:07

За упис на новокупен стан во Катастар за имотен лист цената од 1.250 денари е зголемена на најмалку 3.750 денари

СДС и ДУИ пред заминување ги покачија цените на катастарските услуги и за 300%, народот со право вели дека немаме држава, треба да ја вратиме.Од 15-ти февруари на сила е новиот...