Македонската кошаркарска репрезентација ги отвори квалификациите за ЕП со пораз (69:74) во дуел со Естонија, неуспех на домашен терен кој ги намалува шансите за пласман на завршницата на Евробаскетот во 2025 година.

Избраниците на Алек Јончевски беа подобар противник во првото полувреме и посебно во вториот период, во кој стигнавме до позитива од девет поени, а на пауза се замина со плус седум во корист на Македонија.


Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.