Од 15:40 часот има активен пожар над село Мелница, во месноста викана Ливаѓе во општина Чашка, соопшти вечерва Центарот за управување со кризи (ЦУК).

Од ЈП „Национални шуми“ – подружница Бабуна – Велес добиено е известување во кое се наведува дека пожарот е на непристапен терен.

– Можно е во текот на утрешниот ден да се побара и поддршка за гаснење на пожарот од воздух, информира ЦУК.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.