Ознака: ЦУК
Црна хроника 23.05.24 | 09:19

Многу штети предизвикани од поплавите пријавени вчера во ЦУК

Центарот за управување со кризи (ЦУК) информира дека имало вкупно 1 477 повици на Единствениот повикувачки број за итни случаи 112 во ЦУК во последното деноноќие, од коишто...

Сервиси 22.05.24 | 10:01

Не ја пијте денеска водата во Куманово

Утрово, денеска, до Центарот за управување со кризи до Секторот за операции и координација е побарана координација помеѓу институциите заради надминување на голем...

Црна хроника 19.05.24 | 12:12

ЦУК: Поплавени подруми и гаража во охридско од поројниот дожд

Поројниот дожд во текот на изминатото деноноќие предизвикал поплавување на подруми и гаража на две куќи на ул. „Стив Наумов“ во Охрид, соопшти Центарот за управување...

Црна хроника 12.05.24 | 19:37

ЦУК: Спасени две лица коишто со „квадрицикл“ излетале во провалија на Шара

Во 16:06 часот на Eдинствениот повикувачки број за итни повици 112 во ЦУК, преку конференциска врска со дежурниот од Полициска станица Попова Шапка е добиено известување...

Црна хроника 11.05.24 | 10:16

Неготинските полицајци и пожарникари спасуваа жена што се струполи покрај пат

На Единствениот повикувачки број за итни случаи 112 во Центарот за управување со кризи (ЦУК) е добиена информација за падната возрасна жена во стрмен засек покрај пат,...

Црна хроника 09.05.24 | 22:03

ЦУК: Можно излевање на Крива Река по нејзиниот слив, нивото на водостоите е во покачување

Центарот за управување со кризи информира дека од УХМР известуваат дека водостојот на Крива Река на хидролошката станица во Крива Паланка е значително висок. Ако продолжи...

Сервиси 09.05.24 | 13:34

ЦУК предупредува: Попладнево нагла метео промена, не престојувајте на отворено

Метеоролозите најавија дека денеска, особено попладне, ќе има појава на метеоролошка нестабилност, со локален пороен дожд, грмежи, силни електрични празнења, засилен...

Црна хроника 04.05.24 | 13:54

ЦУК: Пронајдено повозрасно лице изгубено на Плачковица

Во спасувачка потрага синоќа е пронајдено 66-годишно лице кое се изгубило на планината Плачковица. Како што денеска соопшти Центарот за управување со кризи (ЦУК),лицето...

Скопје 03.05.24 | 20:36

Куче во шахта ги изгризало оптичките кабли и без интернет ги оставило дел „Филип Втори“ и цел „Букурешт“ – мајсторите не можеле безбедно да интервенираат

Куче паднато во шахта ги изгризало оптичките кабли на „Македонски Телеком“ поради што без интернет останале дел од ПЗУ „Филип Втори“ и цела Поликлиника „Букурешт“...

Скопје 02.05.24 | 10:04

Пронајдено лице пријавено за изгубено во Парк – шумата Водно

РегионалниотЦУК– Скопје информира дека на бројот 112, вчера во 15:23 часот била добиена пријава за изгубено лице во Парк – шумата Водно. Веднаш биле известени надлежните...

Црна хроника 01.05.24 | 09:41

Ако правите скара за 1 мај бидете внимателни со огнот: ЦУК апелира до граѓаните за внимателност

Центарот за управување со кризи апелира до граѓаните на внимателност при палење оган на отворено за Меѓународниот ден на трудот – 1 Мај. За првомајскиот празник традиционално...

Македонија 23.04.24 | 10:16

ЦУК со апел до граѓаните: Имајте полн резервоар гориво – ќе врне и снег и дожд

Центарот за управување со кризи (ЦУК) изутринава апелира за внимателност поради најавените метеоролошки промени со дожд, умерен ветер и со снег на повисоките места....

Македонија 21.04.24 | 08:35

ЦУК: Спасен овчар заглавен на речен остров во водите на Црна Река

Спасен е овчар заглавен на речен остров во надојдените води на Црна Река, заедно со неговите стотина овци, соопштија синоќа од Центар за управување со кризи. Оттаму нагласија...

Скопје 09.04.24 | 10:09

ЦУК: Гори куполата на Универзална сала во Скопје

На Единствениот број за итни случаи112 во ЦУК е добиена пријава за пожар на отворено кој се шири над објектот на Универзалната сала лоцирана на Булевар „Партизански...

Црна хроника 08.04.24 | 10:36

Спасени изгубени велосипедисти на Беласица

Пронајдени се двајцата велосипедисти кои се загубиле вчера на планината Беласица, некаде над село Банско, информира Центарот за упрување со кризи (ЦУК). Вчера во 16.50...

Црна хроника 07.04.24 | 13:43

ЦУК: Активен е пожарот во липковското село Виштица

Активен е пожарот во липковското село Виштица, соопштија денеска од центарот за управување со кризи. Пожарот кој зафати ниска вегетација и деградирана шума е на непристапен...

Црна хроника 29.03.24 | 09:41

Пожар кај туристичката населба „Абланица“ близу Беровско Езеро

Центарот за управување со кризи (ЦУК) информира дека во последното деноноќие имало вкупно 2 047 повици на Единствениот повикувачки број за итни случаи 112, од коишто „реални“...

Македонија 26.03.24 | 22:45

Влада: Одлука за кадровското решение во ЦУК на наредната седница

Владата одлучи на следната седница да се донесе одлука во врска со кадровското решение во Центарот за управување со кризи, наведува владината прес служба во соопштение...

Македонија 26.03.24 | 15:20

Ангелов: Ако Владата ме разреши, без противење ќе ја прифатам одлуката

Стојанче Ангелов, претседател на Достоинство и директор на ЦУК, денеска изјави дека доколку Владата и техничкиот премиер Талат Џафери го разрешат, тој без противење...

Македонија 26.03.24 | 10:35

Талат Џафери најави разрешување на Стојанче Ангелов од директор на ЦУК

Техничкиот премиер Талат Џафери денеска ќе разговараl со директорот на Центарот за управување со кризи (ЦУК) и лидер на партијата „Достоинство“ Стојанче Ангелов откако...