Ознака: ЦУК
Македонија 14.06.22 | 11:45

Ако има пожари летово само господ може да ни помогне: Авионите за кои Заев лани вети дека ќе се направат за 10 дена, стојат несервисирани

Доколку и ова лето има големи пожари можеме само да се помолиме на господ да ни прати дожд. Власта не ја научи лекцијата од лани кога беснееја пожари и кога моравме да...

Македонија 11.06.22 | 21:48

Спасени странци изгубени во Мариово, барале обиколен пат по одронот на Плетвар

Доцна попладнево, нешто по 19 часот, успешно се спасени изгубени семејства од странство во два автомобила, коишто заедно со четири деца залутале во Мариово и заглавиле...

Македонија 31.05.22 | 10:56

Ангелов: Пола Тетово ќе го немаше ако експлодираа силосите за плин

Директорот за управување со кризи, Стојанче Ангелов, утринава во емисијата „Утрински брифинг“ рече дека големиот пожар во фабриката „Пофикс“ во објектот кој се наоѓа...

Црна хроника 22.04.22 | 23:32

ЦУК: Нема опасност по објектите во струшки Елен Камен

Шумски пожар попладнево ја зафати околината на Струга, во околината на туристичката населба Елен Камен, во близина на селото Радожда, а како што информира Центарот за...

Македонија 15.04.22 | 12:11

Ангелов: Очекуваме пожари и летово, на располагање годинава ќе имаме и хеликоптер на МВР

Со оглед што и ова лето нема многу врнежи очекуваме повторно да има пожари, се надевам не во обем како минатата година, но градоначалниците треба да бидат подготвени...

Калеидоскоп 15.04.22 | 12:02

Стојанче Ангелов се качува на нестабилната карпа на Матка

Денеска, во 11.00 часот, на пешачката патека горе кај ѕидот на браната Матка, директорот на Центарот за управување со кризи, Стојанче Ангелов, ќе одржи прес-конференција...

Македонија 19.03.22 | 16:19

Постои опасност од рушење на дел од браната „Липа“ во неготинско

Со цел да се утврди состојбата на терен и соодветно превентивно да се реагира, директорот на Центарот за управување со кризи, Стојанче Ангелов изврши увид на оштетената...

Црна хроника 13.02.22 | 10:58

Жена сериозно повредена на Водно, интервенираше Горската служба

Центарот за управување со кризи објави предупредување до планинарите и љубителите на пешачењето на Водно. Денеска во претпопладневните часови се случи немил настан...

Македонија 31.01.22 | 15:24

Карпа од 20 тона е закана за браната Матка, а Стојанче Ангелов допрва најавува изработка проектна програма и техничка документација

Стручното мислење на Комисијата за брани за карпата над браната Матка, тешка околу 20 тони, е дека постои опасност од нејзино одронување, затоа се препорачува изработка...

Скопје 26.01.22 | 16:51

ЦУК: Ризична зона на Матка, граѓаните да не се движат под карпата на десниот брег

Граѓаните да не се движат под карпата на десниот брег од речното (езерското) корито на Матка. Зоната е ризична и ќе биде обележана, но ќе се ограничи и движењето, соопшти...

Македонија 26.01.22 | 09:56

Директорот на ЦУК Ангелов на средба со ски-патролата на Попова Шапка

На покана на Здружението за заштита и спасување во планина и на непристапен терен „Асклепиј”, директорот на ЦУК, Стојанче Ангелов, ја посети истоимената Ски патрола...

Црна хроника 24.01.22 | 13:52

ЦУК трага по 77 годишно лице – од трлото со овци се упатил кон домот во селото Градешница по што му се губи трага

На ден 23.01.2022 година во 15.40 часот од ЦУК Битола добиена е информација дека во с. Градешница е исчезнат лице со иницијали Т.Д. (77 години) кој од трлото со овци се упатил кон...

Македонија 10.01.22 | 19:15

ЦУК вработува 46 оператори кои ќе мора веднаш да реагираат на добиениот повик

Македонија се вклучува во системот Е – 112 , европски проект кој треба да го имплементира секоја земја аспирант и членка на Европската унија, а целта е преку единствена...

Сервиси 14.10.21 | 12:42

ЦУК предупредува: Внимателно на патиштата заради дождот и снегот, но и заради одрони

Дождот што врне на целата територија на државата, на повисоките места премина во снег, објави Центарот за управување со кризи. Конкретно, на планините во западните и...

Македонија 16.09.21 | 23:22

Ангелов ги предупреди градоначалниците: За еден месец можни се големи поплави

Директорот на ЦУК Стојанче Ангелов, вечерва во „Клик Плус“ на ТВ21 ексклузивно најави дека за еден месец ќе има големи поплави, согласно проценките. „Заедно со луѓето...

Македонија 05.09.21 | 20:59

ЦУК: Пожарот на Галичица по интервенција на хеликоптерот, во најголем процент локализиран

Пожарот на планината Галичица после интервенцијата на хеликоптерот на АРСМ и временските услови (попладнето повремено врнеше слаб дожд) во најголем процент е локализиран,...

Македонија 31.08.21 | 19:22

ЦУК: Голема е веројатноста пожарот на Галичица од албанска страна да навлезе на наша територија

Постои можност пожарот на Галичица да се спушти кон пониските делови на планината и да ја загрози високата шума од страната на Преспанското и Охридското езеро, информира...

Македонија 31.08.21 | 13:14

Во живо: Прес-конференција на Центарот за управување со кризи

Прес-конференција на Центарот за управување со кризи.

Македонија 30.08.21 | 15:08

ЦУК: За време на изминатиот викенд локализирани десетина пожари

За време на викендот до денеска регистрирани се десетина пожари на отворен простор, каде горела сува трева и дабова шума, сите се локализирани и изгаснати, информираат...

Црна хроника 24.08.21 | 14:56

Локализиран пожарот на планината Готен, помали интервенции и на други локации

Регионалниот центар за управување со кризи на Штип информира дека е локализиран пожарот во атарот на селото Владимирово, општина Берово на планината Готен. Во однос...