Ознака: ЦУК
Црна хроника 24.01.22 | 13:52

ЦУК трага по 77 годишно лице – од трлото со овци се упатил кон домот во селото Градешница по што му се губи трага

На ден 23.01.2022 година во 15.40 часот од ЦУК Битола добиена е информација дека во с. Градешница е исчезнат лице со иницијали Т.Д. (77 години) кој од трлото со овци се упатил кон...

Македонија 10.01.22 | 19:15

ЦУК вработува 46 оператори кои ќе мора веднаш да реагираат на добиениот повик

Македонија се вклучува во системот Е – 112 , европски проект кој треба да го имплементира секоја земја аспирант и членка на Европската унија, а целта е преку единствена...

Сервиси 14.10.21 | 12:42

ЦУК предупредува: Внимателно на патиштата заради дождот и снегот, но и заради одрони

Дождот што врне на целата територија на државата, на повисоките места премина во снег, објави Центарот за управување со кризи. Конкретно, на планините во западните и...

Македонија 16.09.21 | 23:22

Ангелов ги предупреди градоначалниците: За еден месец можни се големи поплави

Директорот на ЦУК Стојанче Ангелов, вечерва во „Клик Плус“ на ТВ21 ексклузивно најави дека за еден месец ќе има големи поплави, согласно проценките. „Заедно со луѓето...

Македонија 05.09.21 | 20:59

ЦУК: Пожарот на Галичица по интервенција на хеликоптерот, во најголем процент локализиран

Пожарот на планината Галичица после интервенцијата на хеликоптерот на АРСМ и временските услови (попладнето повремено врнеше слаб дожд) во најголем процент е локализиран,...

Македонија 31.08.21 | 19:22

ЦУК: Голема е веројатноста пожарот на Галичица од албанска страна да навлезе на наша територија

Постои можност пожарот на Галичица да се спушти кон пониските делови на планината и да ја загрози високата шума од страната на Преспанското и Охридското езеро, информира...

Македонија 31.08.21 | 13:14

Во живо: Прес-конференција на Центарот за управување со кризи

Прес-конференција на Центарот за управување со кризи.

Македонија 30.08.21 | 15:08

ЦУК: За време на изминатиот викенд локализирани десетина пожари

За време на викендот до денеска регистрирани се десетина пожари на отворен простор, каде горела сува трева и дабова шума, сите се локализирани и изгаснати, информираат...

Црна хроника 24.08.21 | 14:56

Локализиран пожарот на планината Готен, помали интервенции и на други локации

Регионалниот центар за управување со кризи на Штип информира дека е локализиран пожарот во атарот на селото Владимирово, општина Берово на планината Готен. Во однос...

Македонија 17.08.21 | 18:20

ЦУК: Активни се шест пожари, гори во Скопско, Прилепско, Струмичко, Беровско и Центар Жупа

Во земјава има шест активни пожари. Се уште е активен пожарот кај село Раовиќ, Општина Сарај. Утрово се забележува мало чадење на сртот од планината кон Матка, а чадење...

Македонија 16.08.21 | 14:35

Во 106 шумски пожари во земјава изгореле десетина објекти

Од попладнево, во земјава се активни уште два пожари од кои едниот кај село Раовиќ и Буковиќ од страна на Сува планина, а другиот во атарите на селата Ракле – Никодин...

Македонија 16.08.21 | 10:57

Четири активни пожари во земјава, три ставени под контрола

Според известувањето од ПС Сарај што ЦУК го добило во 6:30 часот, дел од пожарот во село Раовиќ – село Буковиќ е локализиран во текот на вчерашниот ден, но на потегот...

Црна хроника 15.08.21 | 11:30

Активни пожари во Буковиќ, Раовиќ, Горно Мелничани, Ракле, Никодин и Топлица

Од Центарот за управување со кризи на редовната претпладневна прес-конференција соопштија дека се уште се активни пожарите кај Буковиќ, Раовиќ во Општина Сарај, кај...

Македонија 14.08.21 | 12:58

Три активни пожари кај Сарај, Демир Капија и Дебар

Три пожари се активни на територија на цела држава и тоа кај селото Раовиќ и село Буковиќ кај Сарај, потоа меѓу селата Барово и Вешје во општина Демир Капија и во селото...

Вести 13.08.21 | 09:15

Намален бројот на активни пожари, се утврдуваат штетите и причините

Една недела по прогласувањето на кризната состојба во државата поради пожарите, заклучно со вчерашните податоци на Центарот за управување со кризи, мал е бројот на...

Македонија 11.08.21 | 21:27

Амбасадорката Кејт Мари Брнз во ЦУК на средба со Ангелов и членовите на Главниот штаб за управување со кризи

Денеска попладне во ЦУК, директорот на Центарот за управување со кризи, Стојанче Ангелов, оствари средба со Амбасадорката на САД, Н.Е. Кејт Мари Брнз. Целта на средбата...

Македонија 10.08.21 | 11:26

ЦУК: Сè уште активен пожарот кај Будинарци, се бара армиско летало за гасење над Раовиќ

Поголем дел од пожарите во земјава се локализирани и се ставени под контрола. Се уште е активен пожарот во атарот на беровското село Будинарци, кој е делумно под контрола,...

Македонија 09.08.21 | 18:49

Активни пожари вo 17 часот: Алармантно е во беровско, се појавуваат и нови пожари

Авионот на Романското воено воздухопловство во два налети дејствуваше на пожарот во Општина Прилеп кај селата Топлица, Ракле и Никодин, што е делумно локализиран, но...

Македонија 09.08.21 | 18:03

ВМРО-ДПМНЕ прифати да присуствува на седниците на ЦУК, ќе испратат претставник

Мицкоски: Кај си бе директоре, добар ли си? Ангелов: Добар, вие? Мицкоски: Ќе ја биде ли? Благодарејќи на луѓево, барем локализираа. Откако имаа куса средба во беровско...

Македонија 09.08.21 | 12:06

Проф. Ѓуровски: Најважно е сите да сме под исто знаме и да се справиме со пожарите

Воспоставен e систем на координација во услови на кризна состојба согласно Законот за управување со кризи со што се овозможува соодветна субординација и едностарешинство...