Поранешниот грчки министер за финансии, јанис Варуфакис, повика на поддршка за основачот на Викиликс, Џулијан Асанж.

Ако сакате да знаете што прават вашите влади зад грб во ваше име, сите овие злосторства против човештвото… тогаш мора да го поддржите Џулијан Асанж бидејќи тој умира за вашето право да знаете, порача Варуфакис, објавувајќи видео на платфотмата X (поранешен Твитер).Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.