Ознака: џулијан асанж
Калеидоскоп 22.07.20 | 10:34

Модната дизајнерка Вивиен Вествуд се заклучи во кафез, бара ослободување на Асанж

Британската модна дизајнерка Вивиен Вествуд симболично се заклучи во огромен кафез за птици пред судот Олд Бејли во Лондон во знак на поддршка на основачот на Викиликс,...

Свет 13.04.20 | 11:27

Асанж добил две деца додека бил во еквадорската амбасада

Основачот на Викиликс Џулијан Асанж добил две деца со адвокатката од тимот негови бранители, додека бил во амбасадата на Еквадор во Лондон. Австралиецот, кому во САД...

Свет 20.02.20 | 21:06

Адвокатите на Асанж ќе му бараат азил во Франција

Европскиот правен тим на Џулијан Асанж денеска соопшти дека ќе се обиде за него да побара азил во Франција, на само неколку дена пред почетокот на сослушувањето во Лондон...

Свет 20.02.20 | 09:26

Би-Би-Си: Трамп наводно му понудил помилување на Асанж со услов

Американскиот претседател Доналд Трамп понудил да го помилува Џулијан Асанж доколку рече дека Русија не била вклучена во истекувањето на е-пошта за време на претседателските...

Свет 19.11.19 | 15:19

Шведска се откажа од истрагата за силување против Асанж

Шведските обвинители се откажаа од истрагата против Џулијан Асанж, кој во 2010 година беше пријавен за силување. Го пријави една жена која тврдела дека ја силувал во текот...

Свет 15.09.19 | 18:25

Асанж останува во затвор за „повторно да не избега“

Oсновачот на Викиликс, Џилијан Асанж, ќе остане во затвор и откако ќе му заврши казната од 50 недели за кршење на условната слобода, а причината за тоа е „неговата историја...

Свет 13.06.19 | 12:37

Потпишана одлука за екстрадиција на Асанж во САД

Британскиот министер за внатрешни работи Саџид Џавид соопшти дека потпишал одлука за екстрадиција на Џулијан Асанж со САД, со што се отвара пат основачот на Викиликс...

Свет 11.06.19 | 20:44

САД поднесе барање за екстрадиција на Асанж

Министерството за правда на САД официјално побара екстрадиција на основачот на Викиликс, Џулијан Асанж од Велика Британија. Според „Вашингтон пост“, барањето е испратено...

Свет 07.06.19 | 20:43

Објавена прва снимка од Асанж во затвор

Агенцијата „Рипли“ објави прва видео снимка од основачот на Викиликс, Џулијан Асанж, од строго чуваниот затвор Белмарш во Лондон. Асанж таму моментално служи затворска...

Свет 01.05.19 | 13:34

Асанж експресно осуден во Лондон

Судот во Лондон денеска му изрече казна затвор во траење од 50 недели на основачот на „Викиликс“ Џулијан Асанж, поради непочитување на условите за кауција. Прогласен...

Свет 15.04.19 | 18:02

Го хакирал телефонот на претседателот: Поради оваа фотографија е укинат азилот на Асанж

Расправија околу порција јастрог во кревет, го чинеше Џулијан Асанж прекинување на азилот во амбасадата на Еквадор во Лондон, каде помина седум години избегнувајќи...

Свет 15.04.19 | 12:38

Еквадорскиот претседател го обвини Асанж за шпионажа

Основачот на Викиликс Џулијан Асанж неколкупати ги прекршил условите за азил и се обидел да ја искористи амбасадата на Еквадор во Лондон како центар за шпионажа, рече...

Свет 15.04.19 | 10:47

Асанж само по гаќи ја тероризира амбасадата: Владата на Еквадор тврди дека поради ова го избркале

Објавени се снимки од безбедносните камери од амбасадата на Еквадор, кои покажуваат како основачот на Викиликс, Џулијан Асанж, ги поминувал деновите во претставништвото...

Свет 13.04.19 | 17:18

Му донесов шише вода од Јадранот, она што го направи најдобро зборува колку му беше тешко

Откако Еквадор му го укина ализот, лондонската полиција во четвртокот наутро го уапси основачот на „Викиликс“, Џулијан Асанж, кој пред речиси седум години доби засолниште...

Свет 13.04.19 | 09:50

Британски Гвантанамо: Еве каде e затворен Асанж

Откако беше уапсен од страна на британските власти, Џулијан Асанж беше сместен во еден од најдобро обезбедените затвори во Лондон, Белмарш.Тој важи за еден од најдобро...

Свет 12.04.19 | 12:33

Мајката на Асанж со молба до властите да бидат љубезни кон него

Кристин Асанж, мајката на основачот на „Викиликс“, Џулијан Асанж, денеска побара од британските власти да бидат нежни кон нејзиниот син, кој е во затвор во Лондон. Асанж...

Свет 12.04.19 | 12:22

Хакери ѝ се заканија на британската Влада: Ослободете го Асанж или ќе платите

Хакерите „Анонимуси“ се заканија со одмазда на британскиот естаблишмент поради апсењето на основачот на Викиликс, Џулијан Асанж. Ослободете го Асанж или ќе платите...

Свет 12.04.19 | 10:10

Асанж го влечеа од амбасадата, а тој повторувал само една реченица: Еве што извикувал

Додека десетина полицајци на сила го извлекуваа Џулијан Асанж од амбасадата на Еквадор во Лондон, Асанж цело време викал на глас Велика Британија нема стабилост –...

Свет 11.04.19 | 14:56

Морено: Велика Британија нема да го испорача Асанж на земја со смртна казна

Велика Британија гарантираше дека основачот на Викиликс Џулијан Асанж нема да биде испорачан на земја каде законот предвидува смртна казна, изјави денеска претседателот...

Свет 11.04.19 | 13:34

Џен Робинсон: Асанж е уапсен поради барањето за екстрадиција од САД

Адвокатот на дојавувачот Џулијан Асанж потврди дека основачот на „Викиликс“ е уапсен делумно поради барањето за екстрадиција од САД, пренесува РТ. Џен Робинсон, пишувајќи...