Ознака: џулијан асанж
Свет 06.01.21 | 08:38

Асанж, Сноуден и Менинг номинирани за Нобеловата награда за мир

Ирскaтa активистка и добитничка на Нобеловата награда за мир во 1976 година, Марид Кориган Мекгваер, ги номинираше основачот на Викиликс, Џулијан Асанж и свиркачите, Едвард...

Свет 05.01.21 | 09:20

Мексико му нуди политички азил на Асанж

Мексиканската влада соопшти дека е подготвена да понуди политички азил на основачот на Викиликс, Џулијан Асанж. Британски судија вчера ја блокираше екстрадицијата...

Свет 04.01.21 | 18:44

Aсанж може слободно да замине за Мексико

Мексико е подготвено да му понуди политички азил на Џулијан Асанж и со тоа да ја поддржи одлуката на британскиот судија да одбие екстрадиција на основачот на Викиликс...

Свет 04.01.21 | 17:30

Сноуден за Асанж: Да се ​​надеваме дека ова е крајот на овој случај

Поранешниот соработник на американската Национална безбедносна агенција (НСА), Едвард Сноуден, денеска ја поздрави одлуката на британскиот суд да не го испорачува...

Свет 04.01.21 | 13:23

Асанж нема да биде екстрадиран во САД

Основачот на Викиликс, Џулијан Асанж (49) нема да биде екстрадиран во САД под обвинение дека бил шпион, изјави денеска британската судијка Ванеса Бараитсер, објаснувајќи...

Свет 14.12.20 | 23:31

Трамп ќе го помилува Џулијан Асанж

Американскиот претседател во заминување, Доналд Трамп, ќе потпише помилување за основачот на Викиликс, Џулијан Асанж. Веста ја сподели советникот на Трамп, пастор Марк...

Свет 19.09.20 | 10:34

Трамп подготвен да го ослободи Асанж

Американскиот претседател Доналд Трамп му понуди помилување на основачот на „Викиликс“, Џулијан Асанж, доколку открие кој стои зад хакирањето на електронската пошта...

Калеидоскоп 22.07.20 | 10:34

Модната дизајнерка Вивиен Вествуд се заклучи во кафез, бара ослободување на Асанж

Британската модна дизајнерка Вивиен Вествуд симболично се заклучи во огромен кафез за птици пред судот Олд Бејли во Лондон во знак на поддршка на основачот на Викиликс,...

Свет 13.04.20 | 11:27

Асанж добил две деца додека бил во еквадорската амбасада

Основачот на Викиликс Џулијан Асанж добил две деца со адвокатката од тимот негови бранители, додека бил во амбасадата на Еквадор во Лондон. Австралиецот, кому во САД...

Свет 20.02.20 | 21:06

Адвокатите на Асанж ќе му бараат азил во Франција

Европскиот правен тим на Џулијан Асанж денеска соопшти дека ќе се обиде за него да побара азил во Франција, на само неколку дена пред почетокот на сослушувањето во Лондон...

Свет 20.02.20 | 09:26

Би-Би-Си: Трамп наводно му понудил помилување на Асанж со услов

Американскиот претседател Доналд Трамп понудил да го помилува Џулијан Асанж доколку рече дека Русија не била вклучена во истекувањето на е-пошта за време на претседателските...

Свет 19.11.19 | 15:19

Шведска се откажа од истрагата за силување против Асанж

Шведските обвинители се откажаа од истрагата против Џулијан Асанж, кој во 2010 година беше пријавен за силување. Го пријави една жена која тврдела дека ја силувал во текот...

Свет 15.09.19 | 18:25

Асанж останува во затвор за „повторно да не избега“

Oсновачот на Викиликс, Џилијан Асанж, ќе остане во затвор и откако ќе му заврши казната од 50 недели за кршење на условната слобода, а причината за тоа е „неговата историја...

Свет 13.06.19 | 12:37

Потпишана одлука за екстрадиција на Асанж во САД

Британскиот министер за внатрешни работи Саџид Џавид соопшти дека потпишал одлука за екстрадиција на Џулијан Асанж со САД, со што се отвара пат основачот на Викиликс...

Свет 11.06.19 | 20:44

САД поднесе барање за екстрадиција на Асанж

Министерството за правда на САД официјално побара екстрадиција на основачот на Викиликс, Џулијан Асанж од Велика Британија. Според „Вашингтон пост“, барањето е испратено...

Свет 07.06.19 | 20:43

Објавена прва снимка од Асанж во затвор

Агенцијата „Рипли“ објави прва видео снимка од основачот на Викиликс, Џулијан Асанж, од строго чуваниот затвор Белмарш во Лондон. Асанж таму моментално служи затворска...

Свет 01.05.19 | 13:34

Асанж експресно осуден во Лондон

Судот во Лондон денеска му изрече казна затвор во траење од 50 недели на основачот на „Викиликс“ Џулијан Асанж, поради непочитување на условите за кауција. Прогласен...

Свет 15.04.19 | 18:02

Го хакирал телефонот на претседателот: Поради оваа фотографија е укинат азилот на Асанж

Расправија околу порција јастрог во кревет, го чинеше Џулијан Асанж прекинување на азилот во амбасадата на Еквадор во Лондон, каде помина седум години избегнувајќи...

Свет 15.04.19 | 12:38

Еквадорскиот претседател го обвини Асанж за шпионажа

Основачот на Викиликс Џулијан Асанж неколкупати ги прекршил условите за азил и се обидел да ја искористи амбасадата на Еквадор во Лондон како центар за шпионажа, рече...

Свет 15.04.19 | 10:47

Асанж само по гаќи ја тероризира амбасадата: Владата на Еквадор тврди дека поради ова го избркале

Објавени се снимки од безбедносните камери од амбасадата на Еквадор, кои покажуваат како основачот на Викиликс, Џулијан Асанж, ги поминувал деновите во претставништвото...