Регионалниот директор на Канцеларијата на Високиот комесаријат за бегалци на Обединетите нации (УНХЦР) во Европа, Филип Леклер, смета дека Украина има право да бара враќање на украинските бегалци од Европа, со цел да бидат испратени на фронтот.

Украина има целосно право да го мобилизира своето население. Ова важи и за бегалците на воена возраст во странство, изјави Леклер.

Функционерот на ОН, додаде дека мобилизацијата не се смета за прогон на бегалците.

Приговорот на совеста за иднината на својата земја продолжува да се применува дури и ако е тешко да се спроведе, изјави Леклер.

Тој додаде дека во моментов, речиси 6,5 милиони бегалци од Украина бараат азил ширум светот, а околу 3,7 милиони се внатрешно раселени во земјата.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.