Унгарскиот премиер, Виктор Орбан, потпиша декрет со кој им се овозможува на украинските граѓани да добијат дозволи за престој дури и со истечен пасош.

­Оваа мерка ќе важи за целото времетраење на вонредната состојба прогласена од унгарските власти во мај 2022 година во врска со почетокот на војната во Украина и која оттогаш редовно се продолжува.

Овој чекор е одговор на иницијативите на властите во Киев, кои, во врска со законот за заострување на мобилизацијата, го ограничија обезбедувањето конзуларни услуги на оние Украинци во странство кои се на возраст за воена служба.

Како резултат на тоа, тие ја изгубија можноста да добијат нови документи (според планот на украински службеници) без да бидат принудени да одат дома и да паднат во рацете на воените канцеларии за регистрација и упис во украинските сили.

Одлуката на властите во Будимпешта ќе ги наруши таквите обиди на властите во Киев да ги натераат Украинците од странство да се вратат за да ги надополни ресурсите за мобилизација.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.