петок, 8 декември 2023
Филм 08.12.23 | 23:45

Почина Рајан О’Нил

Холивудскиот актер Рајан О’Нил денеска почина на 82-годишна возраст. Неговиот син Патрик ја сподели тажната вест на социјалните мрежи. Ова е најтешкото нешто што некогаш...

Македонија 08.12.23 | 22:55

Меџити за Џафери: Руринирана куќа со реновирана фасада

Претседателот на Демократското движење, Изет Меџити на прашање на ТВ21 за одлуката на ДУИ Талат Џафери да биде технички премиер во последните 100 дена од Владата, рече...

Македонија 08.12.23 | 22:34

Џафери вети: Функцијата премиер ќе ја извшувам со почит и одговорност

Актуелниот претседател на Собранието Талат Џафери се заблагодари на номинацијата од ДУИ да биде премиер на техничката влада сто дена пред парламентарните избори што...

Кујнски тефтер 08.12.23 | 22:19

Eве што се појадува во семејството Ѓоковиќ

Сопругата на Новак откри дека подготвува мешавина од семки и кокосово млеко за појадокот на своите деца.На овој доручек се придружуваат и таа и Ноле. „Чија семки семе...

Македонија 08.12.23 | 22:00

Јован Митрески седнува на местото на Џафери!

Се очекува в недела претседателот на СДСМ, Димитар Ковачевски да го предложи координаторот на пратеничката група на партијата за претседател на Собранието, брифираат...

Семејство 08.12.23 | 21:40

Дали се прославува слава доколку почине член на семејството?

Започна сезоната на слави па голем дел од семејствата се прашуваат дали треба да се прославува и да се викаат гости доколку е починат некој од фамилијата. Дарко Николиќ,...

Балкан 08.12.23 | 21:21

Го немало 13 дена: И Tито бил киднапиран

Јованка Броз во една прилика раскажала дека доживотниот претседател на Југославија бил киднаиран и оти го немало дома 13 дена.Тоа се случило неколку години пред смртта...

Македонија 08.12.23 | 21:05

Неговата Тијана ја имаше истата судбина како Вања: Игор Јуриќ доаѓа во Скопје за да се сретне со мајката Зорица

Игор Јуриќ, чија ќерка Тијана беше убена  на сличен начин како Вања Ѓорчевска, во четврток ќе допатува во Скопје за да се сретне со мајката Зорица. Тој вели дека точно...

Калеидоскоп 08.12.23 | 20:43

Пендаровски срамежливо потпевнува „Земјо македонска, кој душман ќе влезе нема да излезе“

На социјалните мрежи се појави Видео на кое се гледа претседателот Стево Пендаровски кој, заедно со публиката, пее „кој душман ќе влезе, жив нема да излезе Македонијо,...

Кошарка 08.12.23 | 20:30

Легендарниот Божидар Маљковиќ дојде во Скопје

Безбедноста на спортските натпревари, новиот закон за спорт, работа со младите категории, како и странските искуства беа меѓу темите на кои разговараа спортските новинари...

Свет 08.12.23 | 20:19

Европол: Заканата од тероризам во Европа е зголемена по нападот на Хамас

Ризикот од терористички напади во Европа е зголемен откако Хамас го започна нападот врз Израел на 7 октомври, соопшти полицискиот орган Европол за ДПА. Неодамнешните...

Свет 08.12.23 | 20:19

Макрон ќе го покани папата Франциск на повторното отворање на катедралата Нотр Дам

Францускиот претседател Емануел Макрон во петокот изјави дека ќе го покани папата Франциск на повторното отворање на катедралата Нотр Дам во Париз, која беше уништена...

Култура 08.12.23 | 20:04

Успешно е завршена реставрацијата на три икони од Дичо Зограф кои се чуваат во Националниот историски музеј во Тирана

– Успешно е завршена реставрацијата на трите икони од познатиот македонски зограф Дичо Зограф, кои се чуваат во Националниот историски музеј во Тирана, информираше...

Култура 08.12.23 | 19:59

Премиера на претставата „Поткровје“ на малата сцена во МНТ

На малата сцена во Македонскиот народен театар на 9 декември, со почеток во 20:00 часот, премиерно ќе биде одиграна претставата „Поткровје“ според „Цената“ на Артур...

Свет 08.12.23 | 19:48

Министрите за одбрана на Централна Европа предупредија на важноста на Западен Балкан за безбедноста на континентот

Министрите за одбрана на земјите членки на Централноевропската одбранбена соработка предупредија денеска во Прага на средбата со нивните колеги од земјите од Западен...

Филм 08.12.23 | 19:42

Вардан Тозија: Уникатно е искуството да се биде дел од официјалната селекција на овој исклучителен фестивал со креативни и бескомпромисни филмски автори

Филмот „М“ на Вардан Тозија ја доби наградата за најдобар филм на њујоршкото издание на фестивалот „Dances with films“. Воодушевен сум што ја примам наградата за најдобар...

Музика 08.12.23 | 19:37

Најголемите хитови на ПМГ вечерва во Станица 26

Вечерва во клубот Станица 26, со почеток во 23:45 часот Мирко Попов и Виолета Качакова ќе ве потсетат на најголемите хитови на ПМГ. ПМГ//PMG се пионери на македонската електронска...

Музика 08.12.23 | 19:35

Промоција на спотот за песната „Темна Гора” од бендот „Авелина“

Утре, 9 декември 2023 година, во кафе-книжарницата Буква, со почеток од 20:30 часот ќе биде промовиран спотот за песната  „Темна Гора” од бендот „Авелина“. Авелина го објавува...

Кујнски тефтер 08.12.23 | 19:27

Четири салати за 20 минути

ПОТРЕБНИ СОСТОЈКИ (ПРВ РЕЦЕПТ): 2 кисели краставици на ленти, 1 свежа краставица, малку копар и магдонос, 200 г грашок, сол, црн пипер (по вкус), маслиново масло по вкус). ПОСТАПКА...

Калеидоскоп 08.12.23 | 19:15

На овие шест датуми е најдобро да ја накитите елката

Експертите за езотерија тврдат дека многу е важен датумот за украсување на елката. За да привлечете љубов и благосостојба во својот дом, обрнете внимание на следните...