Започна сезоната на слави па голем дел од семејствата се прашуваат дали треба да се прославува и да се викаат гости доколку е починат некој од фамилијата.

Дарко Николиќ, теолог и психолог од Србија за „Еспресо.рс“ објаснува што треба да се прави.

Ова прашање е постојана дилема и предизвикува контроверзии и сомнежи. Нашиот народ има различни мислења дали да се слави или не првата година по смртта на домаќинот, но ставот на Црквата е сосема јасен. Се слави подеднакво и во добро и во лошо, во благосостојба и радост, дури и кога семејството е во жалост. Соодветно на тоа, домаќинството треба да продолжи да ја слави славата и обичаите на празнување на славата на крштевањето не се менуваат. Единственото нешто што се менува е тоа што ни недостасуваат нашите најблиски, но и во тие случаи не треба да очајуваме, туку да се молиме за спас на нивните души и со нетрпение да очекуваме повторно да ги сретнеме во Царството Небесно. На денот на славата, најпрво наследникот, а по можност и останатите членови на семејството, треба прво да отидат на литургиска средба, односно на богослужба во црквата, на местото каде што ќе се молат за здравје и напредок на семејството, како и за починатиот домаќин, да се сеќава на нив, да ги споменува и да се моли за спас на нивните души. Потоа во домот продолжува молитвениот спомен на нашиот патрон со празнична погача, пченица, вино и свеќа кои свештеникот претходно ги освети со читање молитви и спомнување на оние кои празнуваат, но и нашите предци кои славеле и од кои сме ги наследиле слава на крштевањето.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.