Ознака: слава
Балкан 24.01.24 | 19:19

Се дружеле, биле заедно на слава, па го избодел и го исфрлил во двор

Зоран Ј. (41) од Смедерево, кој во неделата беше уапсен под сомнение дека го убил Игор Ивановиќ (37), откако претходно се дружеле и биле заедно на прослава, на денешното рочиште...

Калеидоскоп 20.12.23 | 22:35

Што значи печатот што се става на славската погача?

Нашата празнична трпеза не би била комплетна без традиционална славска погача. Како што истакнува историчарката Дијана Васиљевиќ во разговор за „Она“, лебот како...

Сервиси 10.12.23 | 17:49

Доаѓа славата Свети Никола: На овој ден се носат подароци, но никако не правете го ова…

Православните верници на 19 месецот го слават Свети Никола, слава која ја одбележуваат најмногу семејства. На овој ден не се работат никакви домашни работи, не треба...

Семејство 08.12.23 | 21:40

Дали се прославува слава доколку почине член на семејството?

Започна сезоната на слави па голем дел од семејствата се прашуваат дали треба да се прославува и да се викаат гости доколку е починат некој од фамилијата. Дарко Николиќ,...

Кујнски тефтер 07.11.23 | 21:21

Стар, но најдобар рецепт за сочна пченица за слава

Нашите баби имаа многу ефикасни трикови за готвење пченица, кои гарантираа дека секое зрно ќе биде сварено. Да учиме од нив! Состојки: 500 грама пченица 400 грама шеќер 400...

Калеидоскоп 25.12.22 | 17:51

И денес е смешно како и на првото слушање: Марјан Георгиевски за куќните слави

Роднини, пријатели, рецепти, Ју-носталгија, ракија… Стенд-ап на Марјан Георгиевски од 2011 година за куќните слави:

Твитови 19.12.22 | 23:01

За 20 години не научивме да правиме пиво, а заборавивме вино и ракија: Имендените на времето и имендените сега

Именден на времето: – домашно вино, домашна ракија, да знаевме и пиво да праевме ќе праевме – немаше посна и мрсна слава пошто масата изгледаше ко президиумот на...

Калеидоскоп 18.12.22 | 12:28

Правила кои мора да се почитуваат кога се прави куќна слава, една работа е строго забранета и претставува голем грев

Православниот заштитник на еден македонски дом се обележува со одредени правила и обичаи. Меѓутоа, многу од обичаите немаат никаква врска со нашата традиција. Се повеќе...

Сервиси 18.12.22 | 08:14

На чекор сме до најголемата слава во Македонија: На Свети Никола никако не треба да се прават овие работи

Свети Никола е голем македонски празник, а како слава го има речиси секое второ православно семејство. Трпезата е посна, а Свети Никола меѓу другото, се смета за заштитник...

Калеидоскоп 26.11.22 | 18:05

10 гости кои никој не ги сака по слави, ама на секоја ги има

Дојде времето за слави и имендени, а кај секој домаќин сигурно ќе помине и по еден ваков гостин: 1. Коментатор Неговата улога е да води полемики, да пренасочува теми, да...

Калеидоскоп 11.11.22 | 17:27

Само три работи се потребни на маса: Не е битна големата и скапа гозба, туку славата да се обележи достоинствено

Почна сезоната на славите, а тоа е време кога се собираме со своите најмили и со нив го славиме заштитникот на куќата. Иако е во христијански дух славата да се одбележи...