Ознака: слава
Здравје 04.08.21 | 10:50

На слава во Прилеп, 12 гости се затруле од плескавици

Дванаесет гости на куќна слава во Прилеп, завршиле во болница, откако се затруле од месо што го јаделе на прославата, објави „Слободен печат“. Тројца од гостите веднаш...

Македонија 19.12.20 | 08:52

Прилепчани остануваат со традициите и адетите, но Св. Никола ќе слават во кругот на семејството

Петнаесет години официјално Прилеп го има како заштитник. Неофицијално, е вековит голем празник. И не случајно од памтивека е изреката: половина прилепчани го слават...

Калеидоскоп 17.12.20 | 12:03

Во сабота е големиот празник Свети Никола: На овој ден не треба да потсeтувате на долг и треба да ги дарувате гостите

Православните верници на 19 декември го слават Свети Никола, слава која е меѓу најчестите во Македонија и која ја одбележуваат најмногу семејства. На овој ден не се работат...

Скопје 16.12.20 | 15:16

Пред Св.Никола: Филипче бара граѓаните да не одат на слави

Главната порака е луѓето да се стрпат од излегување, сепак да не се излегува и сега во овој период без некоја голема потреба. Луѓето да не се групираат на штандовите....

Твитови 29.10.20 | 22:31

Спасовски пред три дена бил на слава во Табановце?

На социјалните мрежи се споделува фотографија од министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски, на која се тврди дека е направена пред три дена, на слава во Табановце....

Сцена 15.10.20 | 11:05

Шерон Стоун откри дека позирала за „Плејбој“ со цел да напредува во кариерата

Актерката Шерон Стоун позираше за списанието „Плејбој“ како дел од нејзината стратегија за кариера, откри во неодамнешното интервју со колешката Дру Баримор. Стоун...

Македонија 13.10.20 | 19:12

Владата ќе спрема закон: Собирањето гости на слави и носењето маски на отворено засега куртулија

Владатана денешната  седница ги разгледа препораките на Комисијата за заразни болести за задолжително носење заштитни маски или заштитна опрема (бандана, шал или друг...

Скопје 09.10.20 | 08:35

Како ќе изгледаат славите според Филипче: На маса најмногу осуммина, четворица домашни, и четворица гости

Следниот месец започнува сезоната на слави, традиција која ја почитуваат многумина.Денеска министерот за здравство Венко Филипче најавувајќи ги мерките објасни како...

Балкан 19.12.19 | 12:40

Вучиќ го слави Св. Никола: Претседателот на Србија со синот и братот во црква

Како и сите други домаќини кои денеска го слават Свети Никола, обележувањето на славата и претседателот на Србија, Александар Вучиќ, го започнал со осветување на славскиот...

Калеидоскоп 18.12.19 | 10:04

Обичаи за најголемата слава Свети Никола: Не потсетувајте никого на долг, не ги пуштајте гостите со празни раце…

Православните верници утре го слават Свети Никола, слава која ја одбележуваат најмногу семејства. На овој ден не се работат никакви домашни работи, не треба да се чисти,...

Калеидоскоп 17.10.19 | 09:33

Домаќините никако не треба да ги прават овие работи за куќната слава

Иако во христијанскиот дух е да се одбележува скромно, последната деценија сведоци сме на вистински гозби кои се прават во чест на тој семеен празник, а неретко се случува...

Музика 20.12.18 | 21:48

Почекаа сите да заминат: Цеца и гостите го направија ова!

Цеца Ражнатавиќ синоќа со семејството и пријателите го прослави Свети Никола, а славењето, традиционално е организирано во вилата во која што таа живее. Бројни гости...

Калеидоскоп 18.12.18 | 17:51

Внимавајте: Старите верувале дека ако славата не се прослави правилно ќе навлечете грев на куќата и домашните

Овој месец се слави Свети Никола, најчестата слава во Македонија. Во народното паметење овој лик останал како заштитник на патниците, посебно на оние што патуваат по...

Сервиси 16.12.18 | 17:51

Традиција: Е порано славите поинаку се славеа…

Е порано славите поинаку се славеа. Ќе ти дојт пола град на слава ама не седеа многу луѓето. Ќе дојдат, ќе поседат и ќе си одат. Столој само неколку ќе ти стасат за да пречекаш...

Калеидоскоп 08.12.18 | 14:15

Народни верувања: Што ни навестува пламенот од свеќата која ја гориме за слава

Според старите обичаи пламенот на свеќата која ја гориме на слава ја претскажувал судбината на домашните. Свеќата за слава ја пали домаќинот и ако веднаш се разгори...