Холивудскиот актер Рајан О’Нил денеска почина на 82-годишна возраст. Неговиот син Патрик ја сподели тажната вест на социјалните мрежи.

Ова е најтешкото нешто што некогаш сум морал да го кажам, но еве одиме. Татко ми почина денеска мирно, со својот тим кој го сакаше, кој го поддржуваше и го сакаше.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Patrick O’Neal (@patrick_oneal)

О’Нил беше најпознат по неговите филмови од 1970-тите, вклучително и „Paper Moon“, во кои глумеше со неговата ќерка Тејтум О’Нил.

Тој, исто така, работеше со некои од најдобрите женски ѕвезди од тоа време, како што се Барбaра Стрејсенд во „What’s Up“, „The Doc“ и „The Main Event“ и Мариса Беренсон. Во 1970 година, Рајан беше номиниран за Оскар за најдобар актер за неговиот блокбастер филм „Love story“ со Али МекГроу.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.