Јованка Броз во една прилика раскажала дека доживотниот претседател на Југославија бил киднаиран и оти го немало дома 13 дена.Тоа се случило неколку години пред смртта на Тито.

Дојдов во резиденцијата, а Тито го нема. Каде е? Никој не кажа ни збор. Го немаше 13 дена. Бев во шок. Не можев никому да кажам, мислам на светската јавност, ниту сам да го побарам. Замислете, држава без претседател. Човекот исчезна среде бел ден. Кога го вратија, не беше мојот Тито. Тоа беше првиот ден од нашата конечна разделба. Каде беше тој? Кој го киднапираше?-прашувала Јованка.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.