Ознака: Јованка Броз
Балкан 23.07.21 | 22:36

Гашо не се одвојувал од првата дама: Ова е телохранителот на Јованка Броз

Mилан Гашевиќ, викан Гаша ја имал една од најважните улоги во поранешна Југославија.Тој бил личен телохранител на Јованка Броз. Таа улога му ја доделил личо Јосип Броз...

Филм 25.04.21 | 09:39

Се снима серија за сопругата на Тито: „Јованка Броз и тајната служба“

Јованка Броз имаше животен пат  кој ја надминува фантазијата и на холивудските сценаристи, а послужи за играно-документарна серија „Јованка Броз и тајната служба“...

Калеидоскоп 29.10.20 | 13:16

Ана Брнабиќ ќе живее во вилата на Јованка Броз

Српската премиерка Ана Брнабиќ може да започне да ја користи вилата во Белград каде со децении живееше вдовицата на Јосип Броз Тито, Јованка Броз. Како што јави дописникот...

Балкан 27.08.20 | 18:48

Новиот премиер на Србија ќе се всели во куќата на Јованка Броз

Новиот премиер на Србија ќе се всели во куќата во која до смртта во 2013 година живееше вдовицата на Јосип Броз Тито, Јованка. Ова го најави актуелната премиерка Ана Бранабиќ...

Балкан 25.08.20 | 09:25

Помоќен и од Тито: Зад овој човек била целата контрола во Југославија

Иако се мисли дека Јосип Броз Тито бил најмоќниот човек во поранешна Југославија тоа сепак не е така. Човекот од сенка кој ги имал сите конци во рацете е Стане Доланц....

Балкан 22.06.20 | 23:37

Снимањето започнува наскоро: Во серија ќе биде прикажан секс помеѓу Јованка Броз и Тито

За неколку месеци започнува снимање на серија за некогашната прва дама на СФРЈ, Јованка Броз. Серијата ќе го прати нејзниот живот од младоста како Партизанка, доаѓањето...

Балкан 21.11.19 | 13:39

Ќе биде дадена на продажба: Се реновира вилата во која живееше Јованка Броз

Србија одлучи да ја обнови вилата во која живееше вдовицата на Јосип Броз Тито, Јованка.Шест години по нејзината смрт, ќе иама темелна реконтрукција на куќата на Дедиње....

Балкан 22.09.19 | 18:33

Скандал за кој сите молчеле: Тито ѝ удрил шлаканица на Јованка поради масерката!

Како сопруга на Јосип Броз Тито Јованка имала наизглед сè што ќе посакала, за со години подоцна да се испостави дека всушност немала ништо. Тајно се венчале на 15 април...