На социјалните мрежи се појави Видео на кое се гледа претседателот Стево Пендаровски кој, заедно со публиката, пее „кој душман ќе влезе, жив нема да излезе Македонијо, земјо Македонска“

Снимката  е емитувана на Македонската телевизија, а концертот се одржа во ноември во чест на 100-годишнината од раѓањето на македонската пејачка легенда, Васка Илиева.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.