Ознака: Стево Пендаровски
Останати спортови 27.07.21 | 17:00

Пендаровски: Среброто на Георгиевски вреди како злато

Претседателот Стево Пендароски се огласи на социјалните мрежи по повод историскиот медал што го освои нашиот таеквондист Дејан Георгиевски на ОИ во Токио. Сребрениот...

Останати спортови 27.07.21 | 12:02

Пендаровски се плаши да напише за која држава се бори Дејан

Претсеателот Стево Пендаровски на Твитер го честиташе големиот успех на Дејан Георгиевски и пласманот во финалето во таеквондо. Но, тој во честитка не го спомена името...

Скопје 26.07.21 | 10:13

Пендаровски: Да продолжиме да го развиваме Скопје со ентузијазмот со кој беше обновуван од урнатините

58 години по катастрофалниот скопски земјотрес, се сеќаваме на над 1000 наши сограѓани кои го изгубија животот, но и на солидарноста што ја покажа светот кон нас, објави...

Македонија 25.07.21 | 15:25

Кабинетот на Пендаровски демантира дека се во Токио

По пренесувањето на ФБ статус и фотографија со која се тврди дека луѓе од кабинетот на претседателот Стево Пендаровски заминале за Токио на државен трошок, оттаму стигна...

Македонија 23.07.21 | 10:45

Пендаровски ќе ги одликува Стефановски, Хаџиманов, Несими и Мукаетов со Орден за заслуги

Претседателот Стево Пендаровски ќе ги одликува Горан Стефановски, Зафир Хаџиманов и Ремзи Несими, постхумно, и Живко Мукаетов со Орден за заслуги за државата. Горан...

Македонија 22.07.21 | 13:53

Претседателот Пендаровски ќе додели орден за заслуги за Горан Стефановски, Зафир Хаџиманов, Ремзи Несими и Живко Мукаетов

Претседателот Стево Пендаровски, утре, на свеченост во Кабинетот на Претседателот на Македонија ќе ги одликува постхумно Горан Стефановски, Зафир Хаџиманов и Ремзи...

Македонија 20.07.21 | 15:58

Пендаровски и Орјан порачаа дека Македонија и Израел негуваат блиски пријателски односи засновани на доверба и почит

Претседателот Стево Пендаровски оствари проштална средба со амбасадорот на Израел во земјава, Дан Орјан, на која беше заклучено дека Македонија и Израел негуваат блиски...

Македонија 20.07.21 | 10:15

Пендаровски со честитка по повод муслиманскиот празник Курбан Бајрам

Претседателот Стево Пендаровски денеска по повод муслиманскиот празник Курбан бајрам, упати честитка до поглаварот на Исламската верска заедница, реис-ул-улема Шаќир...

Култура 18.07.21 | 16:44

Претседателот Пендаровски и сопругата присуствуваа на „Галичка свадба”

Претседателот Стево Пендаровски, заедно со сопругата, Елизабета Ѓоргиевска денеска присуствуваа на 47. издание на манифестацијата „Галичка свадба”, што се одржува...

Македонија 16.07.21 | 15:13

Чувствуваме дека сме осамени во борбата против корупцијата, вели Ивановска откако Пендаровски не ги послуша

Државната комисија за спречување на корупцијата (ДКСК) ќе го даде на Уставен суд своето мислење по однос на Законот за утврдување јавен интерес и номинирање стратешки...

Македонија 16.07.21 | 14:54

Пендаровски го потпиша Указот за Законот за автопатите

Претседателот Стево Пендаровски денеска го потпишал Указот за прогласување на Законот за утврдување на јавен интерес и номинирање на стратешки партнер за имплементација...

Скопје 10.07.21 | 10:13

Ватикан побарал од Пендаровски да се догради споменикот за Мајка Тереза на плоштад

Ватикан бара споменикот дивоградба на Мајка Тереза на Плоштадот Македонија во Скопје да се доизгради, а спомен куќата на улица Македонија да биде управувана од Католичката...

Македонија 09.07.21 | 12:20

Пред да почне да блуе врз ВМРО-ДПМНЕ, Бучковски нека му се јави на Црвенковски

На 9 јули 1942 година, во Обласната полициска станица во Скопје од бугарските фашисти е убиен народниот херој Цветан Димов. Ова е податок од рубриката на Денешен ден, а...

Македонија 09.07.21 | 10:29

Земјоделците го канат Пендаровски: Да ги поддржи на протecт, како што ја поддржа ЛГБT зaeдницата

Земјдоелците денеска преку писмо го поканија претседателот на државата, Стево Пендаровски, да ги посети на протестот што на Петровден, на 12 јули, ќе го организираат...

Македонија 05.07.21 | 12:41

Дали дедото на Црвенковски зборувал на различен јазик од дедото на Заев?

али дедото на дедото на поранешниот претседател и премиер на државата и идеолошки татко на владејачкиот СДСМ, Бранко Црвенковски, и дедото на дедото на актуелниот премиер...

Македонија 04.07.21 | 14:19

Пендаровски: Во САД освен пријател и сојузник, гледаме и стратешки партнер

Претседателот Стево Пендаровски денеска упати честитка по повод Денот независноста на Америка. Тој воедно ја искористи приликата да порача дека Македонија во САД гледа,...

Македонија 03.07.21 | 09:53

Пендаровски: Жените и девојките смеат самостојно да носат одлуки за своето тело, наша обврска е да овозможиме услови

Унапредувањето на човековите права, вклучително и правата на жените е предуслов за развојот на секое општество втемелено врз демократски принципи. Мојата земја е поддржувач...

Македонија 02.07.21 | 14:06

Средба Пендаровски-Пахор: Деблокадата на интеграциите на Македонија е предуслов за стабилност на регионот

Претседателот Стево Пендаровски во Охрид се сретна со претседателот на Словенија, Борут Пахор, кој учествува на меѓународната конференција „Преспа форум за дијалог“. Пендаровски...

Македонија 02.07.21 | 14:00

Пендаровски: Време е за ресетирање и напредок на државите од Западен Балкан

Претседателот Стево Пендаровски, денеска учествуваше на меѓународната конференција „Преспа форум за дијалог“ и се обрати на пленарната сесија на високо ниво на тема:...

Македонија 02.07.21 | 13:55

Пендаровски: Во демократска смисла, Западниот Балкан е поназад отколку што беше пред 15 или 10 години

Претседателот Стево Пендаровски, денеска учествуваше на меѓународната конференција „Преспа форум за дијалог“ и се обрати на пленарната сесија на високо ниво на тема:...