Ознака: Стево Пендаровски
Македонија 13.08.20 | 19:13

Мандатот доделен на жими мајка: Заев му јавил на Пендаровски дека е на пат да обезбеди мнозинство, а овој му поверувал

До овој момент 61 пратеник нема ниту една политичка страна, ниту еден политички субјект од оние кои влегоа во новиот парламент, изјави претседателот Стево Пендаровски...

Македонија 13.08.20 | 19:01

ВМРО-ДПМНЕ: Пендаровски призна дека мандатот е доделен без докази и спротивно на Уставот

Стево Пендаровски како Претседател на државата соопшти дека ќе доделува мандат за влада спротивно на Уставот по принципот „прв дојден, прв услужен“, велат од ВМРО-ДПМНЕ,...

Македонија 13.08.20 | 18:14

Пендаровски: Ако никој не формира влада, а Собранието не се самораспушти, Спасовски ќе биде технички премиер

Претседателот на државата Стево Пендаровски на денешната прес конференција порача дека доколку никој не формира Влада, а Собранието не се самораспушти Оливер Спасовски...

Македонија 13.08.20 | 17:32

ВМРО-ДПМНЕ ги замрзнува односите со претседателот Пендаровски

ВМРО-ДПМНЕ ги замрзнува односите со претседателот, Стево Пендаровски и ќе ги преиспита политиките кон Кабинетот на претседателот, соопшти лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан...

Македонија 13.08.20 | 17:14

ВО ЖИВО: Изјава на Мицкоски по средбата со Пендаровски

Во Вила Водно заврши средбата на претседателот на државата Стево Пендаровски со лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски. Gepostet von Kurir am Donnerstag, 13. August 2020

Македонија 13.08.20 | 16:14

Милошоски: Пендаровски наместо Уставот го одбра Заев кој нема 61 потпис од пратеници

Претседателот Пендаровски пред две недели тврдеше дека согласно Уставот ќе го додели мандатот само на оној кој ќе му предочи 61 потпис од пратениците. Денес Пендаровски...

Македонија 13.08.20 | 16:12

Mицкоски: Kога ќе се спомене криминал и хибриден режим на Заев, негов составен дел и соучесник е и Пендаровски

Стево Пендаровски како претседател не кажа ниту еден збор за покачувањето на цената на електричната енергија со која директно се удира по стандардот на граѓаните. Не...

Македонија 13.08.20 | 13:52

Уставниот суд вели дека не застанале зад Пендаровски за доделување на мандатот

Уставниот суд е независен и самостоен орган на Републиката кој никогаш не зазема страни во ниту еден политички спор. Судот, единствено може во рамките на своите надлежности,...

Македонија 13.08.20 | 12:44

Пендаровски се повика на член на Уставот во кој стои дека оној што го добива мандатот треба да има обезбедено парламентарно мнозинство

Претседателот Пендаровски пред да го довери мандатот се обрати кусо и објасни зошто му го даде мандатот на Заев. -Врз основа на член 84, согласно член 90 од Уставот и предлогот...

Македонија 13.08.20 | 10:39

Заев оди на Водно кај Пендаровски без обезбедено мнозинство

Лидерот на СДСМ Зоран Заев денеска од шефот на државата ќе го добие мандатот за формирање на Владата. Тоа би било нормална процедура доколку Заев покажеше дека го има...

Македонија 12.08.20 | 15:03

Студен туш од ДУИ за Заев: Немаме договор за парламентарно мнозинство

Откако претседателот Стево Пендровски се изјасни дека утре на Зоран Заев ќе му го даде мандатот за формирање на Влада , веднаш стигна реакција од ДУИ. Оттаму за Сител...

Македонија 12.08.20 | 12:02

Пендаровски во петок ќе го додели мандатот за влада, но не кажа на кого

Претседателот Стево Пендаровски до петок, кога истекува десетдневниот рок, ќе го додели мандатот за составување на нова влада на оној кој ќе има мнозинство. Шефот на...

Македонија 12.08.20 | 11:43

Само Уставниот суд може да го реши спорот меѓу Џафери и Пендаровски

Шефот на државата Пендаровски и претседателот на Собранието Талат Џафери остануваат на своите позиции за тоа дали Парламентот можев да се смета за конституиран само...

Македонија 12.08.20 | 10:34

Дали до петок некој ќе го увери: Што кажа Пендаровски за доделување на мандатот за влада

Уште два дена остануваат до уставниот рок до кога претседателот Стево Пендаровски треба да го додели мандат за формирање влада. И тука се поставува дилемата како шефот...

Македонија 11.08.20 | 10:40

Уставот и Деловникот се јасни: Нема конституиран Парламент без избран претседател

Целосно конституиран Парламент е кога покрај верификацијата на мандатите на пратеницте ќе се избере комисија за избори и именувања и најважното, претседател на Собранието. Ваков...

Македонија 10.08.20 | 18:38

Има или не конституирано собрание: Пендаровски и Џафери со спротивни ставови

Течат последните неколку дена во кој претседателот Пендаровски треба да го даде мандатот за формирање на влада согласно резултатите од изборите на 15 јули. Уставот пропишува...

Македонија 10.08.20 | 15:31

Со верификација на мандатите на пратениците Собранието е конституирано, велат од Кабинетот на Пендаровски

Согласно уставните одредби во член 90 став 1 рокот за доделување на мандатот е десет дена од конституирањето на Собранието. Со денот на верификација на мандатите на пратениците...

Македонија 10.08.20 | 11:51

Зошто Пендаровски го чека крајниот рок да одреди мандатар за состав на владата?

Течат последните неколку дена во кој претседателот Пендаровски треба да го даде мандатот за формирање на влада согласно резултатите од изборите на 15 јули. Уставот пропишува...

Македонија 09.08.20 | 15:35

Течат ли десетте дена за доделување мандат: Џафери се уште не го известил Пендаровски дека Собранието е конституирано

Претседателот на Собранието во заминување, Талат Џафери се уште не испратил до претседателот на државата Стево Пендаровски известување дека Собранието е констиуирано,...

Македонија 06.08.20 | 09:56

Вељаноски до Пендаровски: Андов не го судеа за тероризам зошто го извести Црвенковски дека не е избран претседател на Собрание

Поранешниот претседател на Собранието, Трајко Вељаноски, реагира на вчерашната изјава од Кабинетот на претседателот Стево Пендаровски дека „Во 2016 година, тогашниот...