Можеме да одиме многу назад во историја, од зачленувањето во ОН каде за нас беше измислен посебен услов и 25 години бевме „Поранешна југословенска Република, потсети Стево Пендаровски на дебатата на МТВ.

Сила бога не моли.Одиме до таму каде што можеме, мала држава сме.Не да клекнеме сосема и да не тепа кој стигне.Да си ги кажуваме аргументите , но некој да ми каже дека ти можеше да им речеш примете не како „Република Македонија“ во 1993 година сега прашање е дали ќе имаше било што од државата-вели кандиидатот на СДСМ за претседател.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.