Ознака: Стево Пендаровски
Македонија 10.11.19 | 11:52

Зошто Заев и Пендаровски кријат за средбата со Сорос во Охрид и како државната полиција стана приватна?

Во текот на вчерашниот ден метеж на Охридскиот аеродром, блокирани улици, сообраќајна полиција на секои стотина метри, присуство на луѓе од Шестата управа. Вип третман,...

Македонија 09.11.19 | 21:47

Во сеќавање на „Кристалната ноќ“: Пендаровски се обрати на денот на прогонот врз Евреите

Претседателот на Република Северна Македонија, Стево Пендаровски се обрати на одбележување на 81-годишнината од нацистичкиот погром против Евреите, познат како „Кристална...

Економија 08.11.19 | 11:53

Пендаровски: Влогот во младите иноватори е влог во нашата иднина

Влогот во младите иноватори е влог во нашата иднина. Од интерес на нашата држава е македонските пронаоѓачи да го најдат своето место во нашите научни и образовни институции...

Македонија 07.11.19 | 14:51

Пендаровски: Договорот од Преспа го гарантира нашиот идентитет како Македонци

Евроатлантските аспирации не предизвикуваат поделби, туку се фактор за кохезија, за единство на нашето општество, истакна претседателот Стево Пендаровски на денешното...

Македонија 07.11.19 | 12:40

Заев: Новата методологија за преговори би била фер шанса за нас

Премиерот Зоран Заев денеска изрази очекување дека новата методологија за преговори на Европската Унија, може да се адаптира до првата меѓувладина конференција, што...

Македонија 06.11.19 | 19:31

Пендаровски се сретна со претседателот на Долниот дом на Парламентот на Италија, Роберто Фико

Претседателот, Стево Пендаровски, кој е во официјална посета на Република Италија, денеска се сретна и со Роберто Фико, претседател на Долниот дом на италијанскиот Парламент. Двајцата...

Македонија 06.11.19 | 12:06

Зошто Макрон одби да се сретне со „токсичниот“ Заев?

Францускиот претседател цели 5 месеци одбива да се сретне со премиерот Зоран Заев, а веднаш прифатил да се сретне со претседателот Стево Пендаровски уште наредниот...

Македонија 06.11.19 | 09:03

Пендаровски во официјална посета на Италија

Претседателот Стево Пендаровски, денеска ќе престојува во официјална посета на Република Италија. Тој во Рим ќе биде пречекан со највисоки државни и воени почести од...

Твитови 05.11.19 | 20:02

Лоша порака за Зоки лично од Париз

Лоша порака за Зоки лично од Париз. 4 месеци барал и не добил средба со Макрон. Пендаровски доби средба 3 недели по недобивањето датум. Треба нешто да ви каже ова.

Македонија 05.11.19 | 14:29

Пендаровски ќе се сретне со Макрон на 12 ноември во Париз

Претседателот Стево Пендаровски на 12 ноември претпладне ќе има „тет а тет“ средба со францускиот претседател Емануел Макрон на маргините на Парискиот мировен форум...

Македонија 04.11.19 | 16:05

Пендаровски: Не е мое да кажувам дали изборите ќе бидат на 12 април или не

Претседателот Стево Пендаровски смета дека датумот за предвремени парламентарни избори не треба да се поврзува со ратификацијата на договорот за членство на Северна...

Македонија 04.11.19 | 08:59

Претседателот на ЕП на средба со Заев, Пендаровски и Џафери

Претседателот на Европскиот Парламент, Давид Сасоли, денеска ќе престојува во Македонија, што е неговата прва официјална посета надвор од Европската Унија. Сасоли...

Македонија 30.10.19 | 12:09

Граѓански организации бараат Пендаровски да ја активира Армијата за да се спречи загадувањето

Група невладини организации со отворено писмо побараа од претседателот, Стево Пендаровски, да ја активира Армијата, а  Заев, да ја активира полицијата во заштита на...

Македонија 29.10.19 | 18:28

Пендаровски – Палмер: За земјите од Западен Балкан не постојат други алтернативи, освен членство во ЕУ

Oдбележувањето на 25-годишнината од воспоставувањето на билатералните односи следната година, како и очекуваното скорешно зачленување на Македонија во НАТО алијансата,...

Македонија 29.10.19 | 08:00

Нашата најголема безбедносна закана е високата корупција на власта

Претседателот Стево Пендаровски во интервју за Ал Џезеира Балкан вели дека е уверен дека нашата најголема безбедносна закана е високата корупција. На прашањето за...

Македонија 28.10.19 | 12:58

Половина час пред средбата: Рама го извиси Пендаровски

Претседателката на парламентарната опозиција во Албанскиот парламент, Рудина Хајдари, во својот говор во парламентот откри дека премиерот Еди Рама ја откажал средбата...

Вести 27.10.19 | 12:41

Нема алтернатива за членството во ЕУ, регионален самит за потврда на евроинтеграцијата на Западен Балкан

Нема алтернатива за членството во Европска унија и земјите од Западен Балкан треба да одржат Самит на кој ќе се отфрлат идеите за алтернативи за евроинтеграцијата,...

Македонија 26.10.19 | 18:45

По „корпата“ од ЕУ: Заев и без датум ќе го спроведува Договорот од Преспа, Пендаровски сака да го стави на „стенд бај“

За само неколку дена, претседателот на државата и премиерот излегоа со спротивни изјави како државата треба да се однесува кон Договорот од Преспа во делот што е поврзан...

Македонија 26.10.19 | 15:00

Пендаровски- Мета: Немаме друга алтернатива освен ЕУ

Македонија и Албанија немаат алтернатива за членството во Европска Унија, а безбедноста на Западен Балкан значи и безбедност на Европа, оценија претседателите на двете...

Македонија 25.10.19 | 20:07

Пендаровски: Станувајќи 30-та членка на НАТО ќе биде загарантирана безбедноста и сигурноста на земјата

Претседателот, Стево Пендаровски, денеска во Охрид се сретна со дел од учесниците на конференцијата „Охридски дијалог“. На средбата со Џорџ Робертсон, претседавач...