Сите знаеме дека најздравите намирници на светот се лукот и медот – ако го започнете денот со оваа мешавина, телото ќе ви биде благодарно

Да утврдиме што имаме научено досега:

Свежиот лук помага во намалувањето на притисокот и холестеролот, за превенција на срцеви болести и инфаркт. Одличен е и за намалување на последиците од атеросклероза, а ги олеснува и проблемите како што се покачена температура, грозница, дијареја, настинки и грип, како и габични инфекции. Ги олеснува и симптомите на дијабетес, зголемена простата и остеоартритис. Покрај сето тоа, го зајакнува и имунитетот.

Како да го користите?
Лукот најдобро е да го консумирате во свежо издание ако го внесувате поради здравствени проблеми. Само изгмечете лук, оставете го да отстои 15 минути и потоа изедете го. Важно е да го згмечите, бидејќи само така ќе ја активирате реакцијата што ја зголемува содржината на алицин во него.

Исто така, се препорачува свежиот лук да се јаде на празен стомак, бидејќи така сите корисни состојки полесно ќе се апсорбираат во телото.

Свеж лук и мед – најмоќната комбинација од природата

Состојки:

1 главица лук
300 г мед

Приготвување:

Во стаклената тегла каде што се наоѓа медот, ставете ситно сечкан лук. Можете и да го процедите низ преса. Промешајте и чувајте ја смесата на суво и темно место.

Секое утро земајте по една мала лажица од оваа смеса.

Ова е идеален лек за подобрување на имунитетот, но и за прочистување на целото тело, вклучувајќи ја и кожата. Оние што редовно го пијат секое утро на празен стомак, забележуваат дека имаат многу повеќе енергија и дека целиот организам им работи подобро.

Се препорачува овој лек да се зема една недела. Потоа, направете пауза и повторете по потреба.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.