Ознака: лук
Калеидоскоп 15.04.21 | 19:58

Еднаш неделно ставајте чешне лук во тоалетната школка, за овој совет ќе ни бидете благодарни

Доколку сакате да се ослободите од непријатните мириси во тоалетот, сè што ви треба е чешне лук. Звучи неверојатно, но тие што пробале, тврдат дека дејствува. Ако ви се...

Здравје 11.04.21 | 20:52

Причината е едноставна: Ставете лук под перница или барем носете чешне во џебот

Во народната медицина лукот е незаменлив, а луѓето велат дека помага и во едни сосема необични работи! Поради докажаното позитивно делување врз општата здраствена состојба,...

Македонија 31.01.21 | 22:13

Тони Михајловски: Другите земји се вакцинираат, а во Македонија лук ќе јадеме

Македонскиот актер Тони Михајловски на сликовит начин ја опишува состојбата со вакцините во Македонија. Posted by Toni Sanac Mihajlovski on Sunday, 31 January 2021

Кујнски тефтер 22.10.20 | 09:47

Пет производи за здравје, виталност и добро расположение

Многу често во текот на денот не внимаваме на тоа што јадеме, па телото го оптоваруваме со храна која ја внесуваме. Тоа дава одраз на надворешниот изглед, здравјето и...

Свет 24.02.20 | 18:21

Лукот не штити од корона вирусот

Светската здравствена организација тргна во борба против дезинформациите поврзани со корона вирусот. Под мотото Myth busters, на сајтот на СЗО, меѓу останатото, се укажува...

Здравје 22.02.20 | 22:22

Тајна стара 5000 години: Еднаш годишно испијте го ова и нема да бидете болни

Уште пред 5000 години, еден тибетски монах открил и запишал рецепт за домашен напиток, кој се зема еднаш годишно и обезбедува добро здравје во следните 365 дена! Многу експерти...

Здравје 26.08.19 | 13:13

Лукот е здрав, ама не секогаш и за секого

Лукот е преполн со антиоксиданси како што се алицин и алин. Студијата на Институтот за медицинско истражување покажала дека зрелиот и никнат лук е одлично средство...