Земјотрес со јачина од 5,2 степени според Рихтеровата скала го погоди источниот дел на јапонскиот остров Хоншу.

Како што соопшти јапонската Агенција за метеорологија, првично нема да биде издадено предупредување за цунами.

Епицентарот на земјотресот бил во близина на округот Ибараки, што се граничи со Токио, на длабочина од 20 километри во океанот.

Засега нема податоци за можни штети, но земјотресот го почувствувале жителите на неколку области – Токио, Чиба, Ибараки, Миаџија и Фокушима.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.