Со поместување на стрелките од часовникот влијаеме на биоритамот, а поради летното сметање на времето губиме еден час сон.

Експертското истражување потврди дека движењето на часовникот вклучува физички и ментални заболувања кај многумина, а комбинирано дури може да доведе до зголемен ризик од смрт.

Невролозите предупредуваат дека постои голема опасност за кардиоваскуларните пациенти и дека постои голема опасност од срцев удар.

Со намалена концентрација, тешко помнење и тежок замор и дневна поспаност, многумина ќе се соочат со намалена работна ефикасност. Треба да се додаде дека промените во ритамот на спиење доведуваат до нарушување на рамнотежата на хормоните и зголемување на крвниот притисок.

Многумина ќе се борат со главоболки и чувство на несоница, а експертите сметаат дека тоа води до поголем број сообраќајни незгоди.

Лекарите често советуваат оние кои очекуваат потешкотии да се подготват навреме.

Ноќта кога го поместувате часовникот, добро е да си легнете порано или следниот ден да спиете подолго за да го надоместите изгубеното време. Лошиот сон влијае и на имунитетот, па затоа треба да се внимава да се јаде поздрава храна.

Здравиот сон може да ја наруши употребата на електронски уреди, затоа избегнувајте да гледате телевизија или да користите мобилен телефон пред да си легнете. Исто така, намалете ја количината на кафе што вообичаено го пиете.

Постепено менувајте го ритамот, па неколку дена пред промената легнете 15 минути порано и разбудете се 15 минути порано. Имајте на ум дека на возрасните им требаат најмалку седум часа сон.

Обидете се да избегнувате да јадете тешка храна пред спиење. Наместо тоа, пијте чај од вишни богат со мелатонин или топла шолја млеко со мед.

Не ја прегревајте спалната соба, спуштајте ги ролетните и затемнете ја, а можете да додадете мириси како лаванда, ванила или камилица кои ќе помогнат во ублажување на несоницата, пишува 24сата.хр.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.