Менувањето на часовникот се случува двапати годишно – последниот викенд во март се префрламе на летно сметање на времето, додека последниот викенд во октомври започнува зимското сметање на времето.

Преминувањето на летно сметање на времето ќе се изврши ноќта од сабота, 30 март, кон недела, 31 март, со поместување на часовникот од 02:00 до 03:00 часот.

Така, на 31 март во 2 часот по полноќ, часовниците се поместуваат еден час напред и започнува летното сметање на времето.

На 27 октомври повторно се враќаме во зимската сезона.

Како експертите објаснуваат како оваа промена влијае на спиењето?

На повеќето возрасни лица им требаат помеѓу 7 и 9 часа сон во текот на ноќта, додека на децата им требаат до 11 часа или повеќе. Д-р Филип Алапат, доцент по медицина на спиење на колеџот Бејлор во Бејлор, објаснува дека губењето на сонот е поврзано со негативни ефекти врз здравјето и перформансите во текот на денот:

Намален распон на внимание

Зголемен број на професионални или сообраќајни несреќи

Во посериозни случаи, се јавуваат негативни здравствени состојби како што се мозочен удар или срцев удар.

Утринската светлина е добра работа, велат експертите. Кога светлината влегува во нашите очи, му сигнализира на мозокот да го исклучи мелатонин, хормонот што телото го произведува за да ни помогне да спиеме.

Потребно е само едно нарушување во распоредот за спиење за да се создаде „домино ефект на поспаност“. Според истражувањето на експертите за спиење, ефектите од менувањето на нашата рутина може да траат подолго отколку што очекуваме, а сето тоа благодарение на хормоните што ги произведува нашето тело.

– Зборуваме за мелатонин, хормон произведен од епифизата во нашиот мозок кој го регулира нашиот циклус на спиење и будност. Се ослободува како одговор на темнината и ни помага да се чувствуваме уморни и подготвени за спиење, а се потиснува од светлината така што, кога сме повеќе изложени на дневна светлина, нашето тело може да произведува помалку мелатонин – објаснува д-р Сју Пекок, психолог специјализиран. кај нарушувања на спиењето.

Преместувањето на летното сметање на времето често може да предизвика привремено нарушување на нашиот сон додека нашето тело не се навикне на промената.

– Ова особено ги погодува оние кои се чувствителни на промени кога е во прашање нивниот ритам на спиење. За некои може да поминат неколку дена додека нивото на мелатонин да се прилагоди на новиот циклус на светлина и темнина – вели докторот.

За да избегнете проблеми поврзани со летното сметање на времето, најдобро е да се подготвите однапред. Прво, д-р Сју Пекок предлага постепено прилагодување на распоредот за спиење со одење во кревет и будење 10 до 15 минути порано секој ден.

Воведувањето драстични промени исто така не се препорачува, бидејќи одржувањето на постојана рутина на спиење го регулира внатрешниот часовник и го подобрува квалитетот на сонот. Исто така, се препорачува во текот на денот да бидете што повеќе надвор, за да се намали чувството на замор.

– Како што утрата стануваат посветли, ако сте склони кон нарушувања на спиењето, можеби вреди да се инвестира во завеси или тампони за уши. Дури и маската за спиење може да помогне да се создаде вистинска средина за непрекинат одмор. За да се додаде на тоа, д-р Су вели:

– Практикувајте добра хигиена на спиење со избегнување на кофеин и алкохол пред спиење и вклучете се во практики за релаксација за да го смирите вашето тело и ум пред спиење.

Иако летното сметање на времето ги нарушува нормалните рутини на спиење на луѓето, д-р Алапат додава дека е добра идеја да се обидеме да одржуваме редовно време за спиење и будење додека се прилагодуваме на промената на времето.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.